Άνετο πέρασμα από το Μενίδι για τον Απόλλων Σμύρνη, που επικράτησε 0-2 και θα κάνει Πάσχα ολομόναχος στην κορυφή της Football League. Μπορεί ο Αχαρναϊκός να ξεκίνησε δυναμικά και να είχε την πρώτη κλασική ευκαιρία με τον Τζέφερσον, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν ισοπεδωτικοί. Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη καλή τους στιγμή στο ματς, άνοιξαν το σκορ στο 14′ με τον Σιατραβάνη να μην αστοχεί μέσα από την περιοχή. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό και στο 34′ ο Αλμπάνης με δυνατό σουτ, μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-0 και παράλληλα πιο εύκολο το έργο της ομάδας του για το δεύτερο ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος κύλησε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Πολλές μονομαχίες, δυνατά μαρκαρίσματα και φάσεις άνευ ουσίας. Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα στο Μενίδι από την αρχή της σεζόν.

ΣΚΟΡΕΡ: 14’ Σιατραβάνης, 35’ Αλμπάνης

ΑΧΑΡΝΑΙΚΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Ψύχος, Κυριαζόπουλος, Τσουβαλτσίδης, Σωτηράκος, Μεγαλοοικονόμου, Αναστασίου, Ζαχαρός, Πλαβούκος (75’ Μεζίνι), Ράνιελσον (46’ Λύρας), Τζέφερσον, Ντάγκρας (83’ Σιάννης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Ντάσιος, Βαλεριάνος, Ομπόντο, Κονέ, Ρομάνο, Σιατραβάνης (84’ Τσιάρας), Αλμπάνης (90’ Περογαμβράκης), Πετρόπουλος (70’ Διαμαντόπουλος).

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου) Βοηθοί: Κρέτσιμος, Οικονόμου (Δυτ. Αττικής)