Ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος με την τυπικά γηπεδούχο Σπάρτη με σκορ 1-1, στο γήπεδο της Λιβαδειάς. Οι “μελανόλευκοι” ήταν ελαφρώς βελτιωμένοι από το παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης, όπου είχαν γνωρίσει τη βαριά ήττα με 0-4 αλλά παρ’ όλα αυτά δείχνουν ότι ακόμα θέλουν πολύ δουλειά για να μπορέσουν να είναι έτοιμοι με την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων τους στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναιγιάλειος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μωυσίδης έκανε τη σέντρα, με τον Γιαννίτση που στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, λίγο έλειψε να την στείλει στα δίχτυα του Κραβαρίτη, που την έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, οι “μελανόλευκοι” απείλησαν ξανά τους γηπεδούχους. Οι Αιγιώτες κέρδισαν  φάουλ σε καλή θέση(2 μέτρα έξω από τη περιοχή), με τον Κατίδη να το εκτελεί και τη μπάλα να περνάει έξω από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο των γηπεδούχων. Στη συνέχεια , οι Σπαρτιάτες ισορρόπησαν το ματς και μάλιστα στο 34΄λεπτό του παιχνιδιού, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Καρτσαμπάς έκανε τη 40αρα μπαλιά στην πλάτη της άμυνας(που έφερε ευθύνη) του Παναιγιάλειου, με τον Ηλιόπουλο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Στρέζο, πλασάροντας τον σωστά για το 1-0. Οι “μελανόλευκοι” μετά το γκολ, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με τους Σπαρτιάτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να γίνουν απειλητικές αλλά χωρίς να το καταφέρνουν. Παρ’ όλα αυτά, οι “μελανόλευκοι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη, ο Βλάχος έπιασε την κεφαλιά, κερδίζοντας τον Κραβαρίτη, κάνοντας το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, η Σπάρτη έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα , όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κοντοέ. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Αρσενίεβιτς Ν. , με τον Στρέζο ωστόσο να αποκρούει εντυπωσιακά, κρατώντας το 1-1 για την ομάδα του. Οι “μελανόλευκοι”, ήταν φανερό ότι κουράστηκαν, και προσπάθησαν να αμυνθούν για να κρατήσουν την ισοπαλία, με τους γηπεδούχους ωστόσο μέχρι και το τέλος του ματς να χάνουν 2-3 καλές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Εν τέλει, ο Παναιγιάλειος άντεξε στη πίεση της Σπάρτης μέχρι το τελευταίο σφύριγμα  του διαιτητή, καταφέρνοντας τουλάχιστον να φύγει με την ισοπαλία από το γήπεδο της Λιβαδειάς.

Σπάρτη (Σωτήρης Αντωνίου):Κραβαρίτης, Σιώπης, Γιαννίτσης, Καρτσαμπάς(53΄Οικονομόπουλος), Παναγιώτου, Αναστασόπουλος, Κατσίκης, Ηλιόπουλος, Αρσενίεβιτς Ν., Μπουντόπουλος(71΄Βελλίνης), Αναστασάκος(46΄Αρσενίεβιτς Φ).
Παναιγιάλειος(Λεωνίδας Βόκολος):Στρέζος, Πολυχρονιάδης(73΄Σανδραβέλης), Κοντοές, Βλάχος, Ρότας, Μωυσίδης, Μπούζας(32΄Στίκας), Κατίδης, Μπουρλάκης, Ξομπλιος, Σκαρτσίλας(56΄Κρητικός).