Ο Παναιγιάλειος γνώρισε άδικη ήττα από την Λαμία με 1-0, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Ουσιαστικά, οι «μελανόλευκοι» έχασαν από ένα χαζό πέναλτι και μία διαιτητική απόφαση του κ. Κυρίτση, που  διέταξε να επαναληφθεί το πέναλτι, το οποίο μετατράπηκε σε γκολ για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι ήταν κακό από πλευράς ποιότητας, με τον Παναιγιάλειο όμως να έχει το μομέντουμ του ματς και να μην απειλείται από τους γηπεδούχους. Οι μοναδικές φάσεις της Λαμίας ήταν τα σουτ του Ματσούκα και του Ρότσα, έπειτα από φάουλ, που δεν ανησύχησαν σε καμία περίπτωση τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι και μάλιστα το έκρινε κιόλας, ήταν το ανόητο πέναλτι που υπέπεσε ο Τάκης Παπαδόπουλος, στο 40ο λεπτό του ματς. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ, με τον έμπειρο  αμυντικό στη  προσπάθεια του να απομακρύνει να υποκύπτει σε ανόητο πέναλτι(χτύπησε η μπάλα στο χέρι του), σε μία φάση καρμπόν με το κερδισμένο πέναλτι του Απόλλων Σμύρνης στο ματς του Αιγίου  και τον κ. Κυρίτση να καταλογίζει την… εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο Βασιλόγιαννης, με τον Γκαραβέλη όμως να πέφτει σωστά στη γωνία του και να μπλοκάρει τη μπάλα. Όμως η φάση δεν τελείωσε εκεί, αφού ο… άρχοντας της αναμέτρησης από το σύνδεσμο των Δωδεκανήσων ανακάλυψε επανάληψη του πέναλτι(με αφορμή το ότι μπήκε ατη περιοχή νωρίτερα παίκτης του ΠΓΣ) μέσα σε έντονες και σωστές διαμαρτυρίες των “μελανόλευκων” ποδοσφαιριστών, με τον ίδιο παίκτη να το εκτελεί και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Παναιγιάλειου κάνοντας το 1-0, που έμελλε να είναι και το  αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι «μελανόλευκοι» παρ’ όλη τη ψυχρολουσία από το… κρύο γκολ που δέχτηκαν μπήκα δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πάλεψαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα. Μάλιστα, ο Παναιγιάλειος δεν απειλήθηκε καθόλου ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση μόνο μία φάση στο 64΄, όταν έπειτα από λάθος του Μωυσίδη και του Γκαραβέλη, με τον τελευταίο όμως να το διορθώνει, ο Ρότσα έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη. Μέχρι και το τέλος του ματς, οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, πιο πολύ με στημένες μπάλες, με κυριότερη την φάση στο 80΄του παιχνιδιού, όταν ο Τσιλιγκίρης μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έκανε το γύρισμα στον Γκούφα, με τον Αναστασιάδη όμως να διώχνει τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Εν τέλει, ο Παναιγιάλειος δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, γνωρίζοντας την ήττα που μόνο άδικη μπορεί να χαρακτηριστεί.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Βαλιός, Αναστασιάδης, Ρότσα (82′ Τσούκαλος), Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας, Βάντερσον (54′ Όμο), Ντουρμισάι (73′ Φερφελής).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ρότα, Ρέλλας (86′ Καζβιρόπουλος), Παπαδόπουλος (44′ Μπους), Μωυσίδης, Καζναφέρης (85′ Ιβάνκο), Βουτσιώτης, Γκούφας, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας.