Ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος στην Καρδίτσα με την τοπική Αναγέννηση, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής. Οι «μελανόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν ευκαιρίες και για ένα δεύτερο τέρμα, αλλά μία στιγμή αδράνειας στην άμυνα έφερε την ισοφάριση.

Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού μπήκαν πιο ορεξάτοι από τους αντίστοιχους του Γιάννη  Μάγγου στον αγωνιστικό χώρο και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή. Μάλιστα, η υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Τρίγκας με ασύλληπτο σουτ από τα 30 μέτρα έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Πρίφτη γράφοντας το 0-1. Στη συνέχεια του ματς, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση, αλλά κάθε προσπάθεια τους έπεφτε στο… κενό, αφού οι Αιγιώτες αναχαιτούσαν κάθε υποψία φάσης. Ο Παναιγιάλειος λοιπόν, που συνέχισε να είναι πολύ καλύτερος από τους «κιτρινόμαυρους», κατάφερε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια, ενώ θα μπορούσε να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα, όταν σε μία αντεπίθεση δύο εναντίον δύο, ο Μπούζας δεν έκανε την καλύτερη πάσα στον Κρητικό, ο οποίος θα έβγαινε τετ-α-τετ με τον Πρίφτη.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναιγιάλειο να συνεχίζει να είναι καλύτερος των  γηπεδούχων. Μάλιστα, στο 50ο λεπτό του παιχνιδιού οι «μελανόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματα τους. Ο Γκούφας έκανε το σουτ από καλή θέση, με τον Πρίφτη να διώχνει, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κρητικός έκανε το σουτ με τη μπάλα όμως να κοντράρει σε αμυνόμενους και να καταλήγει σε κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά των «κιτρινόμαυρων» να απειλήσουν(πρώτη μεγάλη φάση) με τη κεφαλιά του Ντιατά, η οποία πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη. Η Αναγέννηση όσο περνούσαν τα λεπτά προσπαθούσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν έδειχνε να είναι ικανή, αφού ουσιαστικά δεν είχε καταφέρει να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία. Μάλιστα, όλα έδειχναν ότι ο Παναιγιάλειος θα ήταν αυτός που θα έφευγε νικητής από την Θεσσαλία. Ωστόσο, στο 79ο λεπτό του ματς και έπειτα από ένα κόρνερ ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους. Ο Μπλέντι το εκτέλεσε και ο Κρητικός, που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, έστειλε άθελα του με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Παρ’ όλο το γκολ της ισοφάρισης πάντως, οι «μελανόλευκοι» δεν κλείστηκαν στα καρέ τους για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά κυνήγησαν ένα δεύτερο τέρμα που θα τους έδινε το τρίποντο. Πρώτα στο 83΄, όταν ο Κρητικός σούταρε από πλεονεκτική θέση και η μπάλα κόντραρε σε σώματα «κιτρινόμαυρων» και μετά στο 86΄, όταν ο Τσιλικίλιρης έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια πάσαρε στον Γκούφα που έκανε το σουτ χωρίς όμως να νικήσει τον Πρίφτη, ο οποίος δήλωσε… παρών με μία καταπληκτική απόκρουση, κρατώντας το 1-1 για την ομάδα του.

ΑΣΑ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Τσόπελας, Δημόπουλος, Σμίλτος, Μάιγκα (65′ Βουκομάνοβιτς), Ντεμπελέ (46′ Υφαντής), Χαλκιαδάκης (46′ Ντιατά), Τσιλούλης, Τζέκος, Μπιτέλης, Μπλέντι.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο, Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας (52′ Μπρους), Τρίγκας, Μωυσίδης, Γκούφας, Τσιλιγκίρης(91΄Ρέλλας), Κρητικός.