Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την ήττα σε φιλικό παιχνίδι από τον Παναιτωλικό με 1-2. Οι «μελανόλευκοι» έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, αφήνοντας καλές εντυπώσεις, απέναντι σε μία πολύ καλά δουλεμένη ομάδα.

Στα αμιγώς ποδοσφαιρικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν και έκαναν ευκαιρίες, με τον Παναιγιάλειο ωστόσο,περνώντας τα λεπτά,  να ισορροπεί  και να δημιουργεί ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Παναιτωλικού. Μάλιστα, στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης ένα φάουλ του Αρναρέλλη λίγο έλειψε  να κάνει το γκολ, αλλά ο Σταματόπουλος ήταν εκεί που έπρεπε και δήλωσε παρών. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού(30΄). Πιο αναλυτικά, ο Μάσουρεκ με κάθετη πάσα βρήκε τον Χόρχε Ντίας ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1. Μετά το γκολ, οι Αγιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν την ισοφάριση , με κύριους εκφραστές τον Σκαρτσίλα και τον Καζναφέρη. Πριν όμως πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Παναιτωλικός έκανε δύο τα τέρματα(45΄) του.  Ο Ντιέγκο Λόπεζ, έπειτα από ωραία αντεπίθεση, βρέθηκε μόνος, έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πολίτη.

Στην επανάληψη, ο Παναιγιάλειος ήθελε να αντιδράσει και να πετύχει ένα γκολ που θα τον έβαζε εκ νέου στο ματς. Το παιχνίδι όμως, έπειτα και από τις αλλαγές που πραγματοποίησαν οι προπονητές, έχασε τον ρυθμό του.  Πάντως, οι ευκαιρίες (εκατέρωθεν), όχι οι κλασικές,  δεν έλειπαν, με τον Παναιγιάλειο  ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά να  ανεβάζει την απόδοση του. Τελικά, οι «μελανόλευκοι» δικαιώθηκαν για την επιμονή τους στο 84ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Κόκκορης κέρδισε πέναλτι και ο Σταματής που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για ακόμα ένα γκολ, χωρίς όμως να το καταφέρουν. Έτσι, μπορεί ο Παναιγιάλειος να μην πήρε την φιλική ισοπαλία από τον Παναιτωλικό, αλλά πήρε το ζεστό χειροκρότημα από τους 200 φιλάθλους του, οι οποίοι αψήφησαν τις κακές καιρικές συνθήκες, δίνοντας το παρών στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας.

Οι συνθέσεις:

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος , Παπαχρήστος, Στίκας, Ιντζίδης, Γκούμας, Κασναφέρης, Αρναρέλλης, Κριστέτο, Γεωργακόπουλος, Σκαρτσίλας.

Έπαιξαν και οι: Αθανασίου, Ρέλλας, Βλάχος, Σμίλτος, Μπρους, Γκούφας, Κοντοχρήστος, Σταματής, Ντέμο, Κόκκορης, Γαβριηλίδης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Σταματόπουλος, Φερνάντο, Χαντάκιας, Ρότσα, Μαρινάκης, Τζέλμινι, Μάσουρεκ, Βιέρια, Ντίας Λούις, Ντιέγκο Λόπεζ, Βλάντ.

Έπαιξαν και οι: Κουσιάδης, Μπεχαράνο, Φεντερίκο, Τσοκάνης, Παρράς, Βασιλούδης, Γιαννιώτας, Ζαχαρίας.