Ο Παναιγιάλειος νίκησε άνετα με 3-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος τον Ηρακλή Πατρών, δείχνοντας από την αρχή τις διαθέσεις του. Οι “μελανόλευκοι” άνοιξαν το σκορ στο 58΄της αναμέτρησης με τον Γκάτση, ο ίδιος ποδοσφαιριστής πραγματοποίησε το 2-0 στο 62΄, ενώ ο Σκούτας υπέγραψε με δικό του τέρμα στο 71΄ την άνετη επικράτηση για τον Παναιγιάλειο.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο 45λέπτο, αλλά το άγχος της πρεμιέρας και η τελική πάσα στις προσπάθειες που έκανε, του στέρησε τη δυνατότητα να πάει μπροστά στο σκορ από το ημίχρονο. Ωστόσο, ο Παναιγιάλειος είχε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, που τελικά δεν βρήκαν στόχο, ενώ μία ευκαιρία είχε και ο φιλοξενούμενος Ηρακλής, με τον Αθανασόπουλο όμως να φωνάζει… παρών.

Ότι δεν έκαναν στο πρώτο ημίχρονο οι “μελανόλευκοι”, το έπραξαν στο δεύτερο. Πίεσαν εξ’ αρχής τους φιλοξενούμενους και στο 58΄, έπειτα από κόρνερ, ο Γκάτσης με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ, αποβάλλοντας και το άγχος από την ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα (62΄), ο ίδιος παίκτης, σφράγισε το τρίποντο για τον Παναιγιάλειο, όταν έπειτα από σέντρα του Μπούνα έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καρφώνεται στα δίχτυα του Μυλωνόπουλου. Οι Αιγιώτες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ σε 3-0 με το όμορφο σουτ εκτός περιοχής του Σκούτα, αποτέλεσμα που έμελλε να μείνει έως το τέλος του παιχνιδιού.

Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, έπειτα από την αποβολή του Ζαχαρία, στο 65΄του ματς, ενώ διαμαρτύρονται και για μια φάση στο πρώτο ημίχρονο όπου ζήτησαν πέναλντυ σε ανατροπή ποδοσφαιριστή τους.

Με αυτή τη πειστική νίκη αλλά και την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναιγιάλειος έδειξε πως είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο.

Τέλος, αξιοσημείωτη ήταν και η παρουσία του κόσμου στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας(περίπου 500 με 600), δείχνοντας πως και φέτος θα είναι δίπλα στην ομάδα και στην προσπάθεια που κάνει για την γρήγορη επάνοδό της στις Εθνικές Κατηγορίες.