Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την ήττα στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό με το… αγγλικό σκορ 4-2. Οι «μελανόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ  του Κάκκου στο 22ο  λεπτό της αναμέτρησης, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή με δύο γκολ του Κρητικού.

Η ισοφάριση για τους «μελανόλευκους» ήρθε στο 33΄ του παιχνιδιού, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, ενώ το 1-2 πραγματοποιήθηκε στο 62΄του ματς. Και ενώ ο Παναιγιάλειος είχε την ψυχολογία με το μέρος του και ήταν πολύ καλύτερος από τους Σερραίους, εν τέλει  δεν άντεξε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι, μέσα σε ένα καταστροφικό για την «Μαύρη Θύελλα» 12λεπτο, γύρισαν το παιχνίδι παίρνοντας και τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Στο 67΄έφεραν το ματς στα ίσα με δράστη τον Τσιμίκα, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα (3-2) στα «λιοντάρια» ο Καννούλας, στο 74΄του παιχνιδιού. Το… κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους το έβαλε ο Βοσκόπουλος, γράφοντας το τελικό 4-2.

Με αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι πήραν ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο, αφήνοντας τον Παναιγιάλειο… καθηλωμένο στους  4 βαθμούς. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί πως το σημερινό αποτέλεσμα είναι πλασματικό, αφού δεν αντικατοπτρίζει επακριβώς την εικόνα του παιχνιδιού.

Αν θα μπορούσαμε όμως να μιλήσουμε για ένα… μελανό σημείο του σημερινού αγώνα, αυτό θα ήτα η «μελανόλευκη» άμυνα, η οποία-σίγουρα- δεν βρέθηκε σε καλή μέρα.

Πλέον, ο Παναιγιάλειος καλείται να αφήσει πίσω του την ήττα τις Σέρρες και να επικεντρωθεί στο εντός έδρας  παιχνίδι που έρχεται με τον Αχαρναϊκό όπου η νίκη για άλλη μια φορά αποτελεί… μονόδρομο.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκας, Βοσκόπουλος, Στέβιτς, Κάκκο (61’ Κανούλας), Τσιμίκας, Ιωαννίδης, Παπατζίκος, Ρούτσης (61’ Λάντο), Μαφουτά (85’ Κτιστόπουλος), Τσούτσης, Χατζηδημητρίου.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Σανδραβέλης, Βλάχος, Ντέμο (84’ Μωυσίδης), Ρότα, Μπούζας (74’ Ξόμπλιος), Καζναφέρης, Κατίδης, Σκαρτσίλας (61’ Μπουρλάκης), Τσιλιγκίρης, Κρητικός.