Ο Παναιγιάλειος ηττήθηκε στο τοπικό ντέρμπι από την Πανχαϊκή με 2-1, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Οι “μελανόλευκοι” προσπάθησαν απέναντι σε μία, σαφώς, ανώτερη και ποιοτικότερη ομάδα, όπως αυτή της Πάτρας, αλλά εν τέλει δεν έφτανε ώστε να πάρουν οι Αιγιώτες τον έναν, τουλάχιστον, βαθμό.

Στα αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με συνέπεια να είναι οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Απόρροια αυτής της πίεσης για τους “ροσονέρι” ήταν το γκολ, στο 6΄λεπτό της αναμέτρησης, με δράστη τον Ελευθεριάδη.

Οι Πατρινοί, που συνέχισαν να είναι ανώτεροι, δημιούργησαν κι’ άλλες ευκαιρίες, με κυριότερες αυτές των Ελευθεριάδη και Αργυρόπουλου. Ωστόσο, η υπεροχή της Παναχαϊκής μετουσιώθηκε σε ακόμα ένα γκολ, στο 40 του ματς, με σκόρερ τον παλιό μας… γνώριμο, Θύμιο Αργυρόπουλο.

Στην επανάληψη, οι “μελανόλευκοι” προσπάθησαν να πιέσουν τους φιλοξενούμενους, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες. Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί κρατούσαν άνετα το υπέρ τους αποτέλεσμα. Το μόνο που κατάφεραν τελικά οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σταματή, στο 87΄του αγώνα.

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας (57′ Κάναλς), Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Τζανουλίνος (46′ Xαρίτος), Αγιούποφ (72′ Κόκκορης), Ζαφειράκης, Σκαρτσίλας, Σταματής.

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Μακρυδημήτρης (17′ λ. τρ. Αποστολόπουλος), Κωνσταντακόπουλος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος (15′ λ. τρ. Πλέγας), Μουστακόπουλος, Αργυρόπουλος, Πολυχρόνης, Κυνηγόπουλος (76′ Αντωνακόπουλος), Ελευθεριάδης, Μωραΐτης.

Το “Φιλμ” της αναμέτρησης:

1′ Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Λουμπαρδέας παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ, ο Τσάπαλος, διώχνει, η μπάλα βρίσκει και στο δοκάρι και περνάει κόρνερ.

2′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Σωτηράκος κάνει την προβολή, η μπάλα μόλις άουτ.

6′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή με σκόρερ τον Ελευθεριάδη.

10′ Ένταση μεταξύ του Ρέλλα και του Μωραϊτη.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Ρέλλα.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Μωραϊτη.

12′ Αποβολή για τον γυμναστή της Παναχαίκής από τον πάγκο κ. Σορόκο.

14′ Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Παναχαίκή. Ο Πλέγας στη θέση του τραυματία Σωτηράκου.

15′ Πρώτο σουτ του Παναιγιαλείου από τον Τζανουλίνο, η μπάλα άουτ.

17′ Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή. Ο Αποστολόπουλος στη θέση του Μακρυδημήτρη.

25′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Ελευθεριάδης κάνει το σουτ από τη μικρή περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Τζανουλίνο.

40′ ΓΚΟΛ για την Παναχαίκή με σκόρερ τον Αργυρόπουλο. Νωρίτερα ο Μωραϊτης με προσπάθειά του είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι.

42′ Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο. Ο Σταματής δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σούλη.

45′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

45′ + 1′ Κίτρινη κάρτα στον Γκούμα.

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

46′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Χαρίτος στη θέση του Τζανουλίνο.

48′ Ο Πολυχρόνης κάνει κακό κοντρόλ, ο Ζαφειράκης μπαίνει στη φάση, ωστόσο ο Σούλης βγαίνει και μπλοκάρει την μπάλα.

50′ Σουτ του Κυνηγόπουλου, ο Τσάπαλος διώχνει σε κόρνερ.

56′ Ο Κάναλς στη θέση του Ρέλλα.

57′ Μικρή διακοπή, αφού οι οπαδοί του Παναιγιαλείου έχουν ανάψει καπνογόνα.

58′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαρίτου, η μπάλα άουτ.

61′ Μακρινό σουτ του Ζαφειράκη, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

72′ Τελευταία αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Κόκκορης στη θέση του Αγιούποφ.

76′ Ο Κυνηγόπουλος δίνει τη θέση του στον Αντωνακόπουλο στην τελευταία αλλαγή της Παναχαϊκής.

80′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο. Το κόρνερ από τον Χαρίτο, η κεφαλιά από τον Σκαρτσίλα, ο Σούλης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

86′ Πέναλτι για τον Παναιγιάλειο.

87′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Παναιγιάλειο με τον Σταματή.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

94′ Τέλος της αναμέτρησης.