Ο Παναιγιάλειος αποχαιρέτησε με… ψηλά το κεφάλι τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 1-0 του Πανιωνίου. Το νικητήριο τέρμα για τους Αιγιώτες το πέτυχε ο Αριστείδης Κόκκορης, στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Η νίκη αυτή του Παναιγιαλείου, αν και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου, ήταν μία ψυχολογική… ένεση για τους Αιγιώτες εν όψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά, τελείωσε χωρίς την μεγάλη φάση. Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του κέντρου, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Αθανασίου, ενώ αντίθετα, ο Παναιγιάλειος προσπαθούσε με την σειρά του να βγει στην επίθεση, έχοντας ταυτόχρονα άψογη αμυντική λειτουργία.

Το δεύτερο 45λεπτο ωστόσο, ξεκίνησε με γκολ για τον Παναιγιάλειο. Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν πιο αποφασισμένοι για να διεκδικήσουν ότι τους αναλογεί και στο 50ο λεπτό του παιχνιδιού κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με το γκολ του Κόκκορη, ο οποίος έπειτα από ωραία πάσα του Σταματή, βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπαντή, πλασάροντας τον σωστά για το 1-0. Ο Παναιγιάλειος μετά το γκολ που πέτυχε, είχε την ψυχολογία με το μέρος τους, αλλά οι… αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν γρήγορα στο ματς, αφού ο Κοντοχρήστος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 58΄του παιχνιδιού, βάζοντας… δύσκολα στην Αιγιώτικη ομάδα που έπρεπε να αμυνθεί για περισσότερο από μισή ώρα αγώνα με παίκτη λιγότερο.

Παρ’ όλα αυτά, οι «μελανόλευκοι» συνέχισαν να είναι άψογοι στην αμυντική τους λειτουργία και να μην απειλούνται από τον «Ιστορικό», με εξαίρεση ελάχιστες περιπτώσεις(κυρίως με τον Γεσίλ). Μάλιστα, η «Μαύρη Θύελλα» θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, όταν και πάλι ο Κόκκορης, έπειτα από ωραία αντεπίθεση, έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα όμως να μην του κάνει το… χατίρι και να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι του Μπαντή.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Αλέξης Σπυρόπουλος): Αθανασίου, Ρέλλας, Βλάχος, Στίκας, Κοντοχρήστος, Γαβριηλίδης (46′ Ντέμο), Μπρους, Κριστέτο, Κόκκορης, Γκούφας (62′ Γκούμας), Σταμάτης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Μπαντής, Παπαγεωργίου, Κάργας, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (60′ Βλάχος), Πινιώτης, Σαββίδης, Μασούρας, Βουκελάτος (60′ Γεσίλ), Γλυνός (46′ Σπιριντόνοβιτς), Ντουρμισάι.