Ο Παναιγιάλειος δεν κατάφερε να πάρει σε ένα ακόμα εκτός έδρας ματς, έστω τον βαθμό της ισοπαλίας και γνώρισε την ήττα από τον Πανσερραϊκό με το βαρύ 3-0.

Πλέον, οι «μελανόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στα δύο διαδοχικά εντός έδρας παιχνίδια, που θεωρούνται και είναι τελικοί, με Αναγέννηση Καρδίτσας και Αιγινιακό, θέλοντας μόνο ισάριθμες νίκες ώστε να συνεχίζουν να ελπίζουν σε παραμονή στην κατηγορία.

Στα αγωνιστικά, οι Αιγιώτες έχασαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με τον Σταματή, στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης,  όταν σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.  Περνώντας ωστόσο τα λεπτά, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του κέντρου και έφτασαν σε δύο τρεις περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Πιο συγκεκριμένα, πρώτα απείλησε με το σουτ του Κρητικού στο 22΄, με το Ναζίμ στο 40΄και μετέπειτα με το σουτ του Γκούρτσα στο 42΄του αγώνα. Εν τέλει το 1-0 για τα «λιοντάρια» έγινε στις καθυστερήσεις(46΄) του πρώτου ημιχρόνου με την κεφαλιά του Παπουτσουγιαννόπουλου.

Με το… καλημέρα της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 49΄, ο Πανσερραϊκός έκανε το 2-0 με δράστη και πάλι τον Παπουτσουγιαννόπουλου, ο οποίος νίκησε την άμυνα των φιλοξενούμενων και τον Τσάπαλο, με πανομοιότυπο τρόπο.

Με την ψυχολογία να είναι με το μέρος τους, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το 3-0, στο 59΄του αγώνα, με το πλασέ του Κάκκο. Τα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, όπως είναι φυσικό, ήταν τυπική διαδικασία, με το 3-0 να μένει έως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Πάντως, ο Παναιγιάλειος θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς, αν στο 56΄, έπειτα από σέντρα του Σταματή, ο Γιάννης Γκούμας έβρισκε με την προβολή του την μπάλα και μάλιστα ε κενή εστία, αφού ο Ρίστιτς ήταν εξουδετερωμένος.

Πανσερραϊκός (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Ορφανίδης, Τσελεπίδης, Ρούσσος, Ποζατζίδης, Ναζίμ, Παπουτσογιαννόπουλος (76΄Αναστασόπουλος), Κρητικός, Κάκκο (82΄Μακούσης), Πόζογλου, Γκούρτσας (70΄Δούμτσιος)

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Τζανουλίνος (57΄Καναβέτας), Σκαρτσίλας, Πολιανίδης(46΄Αγιούποφ), Ζαφειράκης (67΄Δοξάκης), Σταματής.