Ο Παναιγιάλειος γνώρισε ήττα… συντριβή από την Σπάρτη με 0-4 για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «μελανόλευκοι» δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανούν απειλητικοί, εκτός από ένα σουτ του Μπουρλάκη  στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, δείχνοντας ότι έχουν ακόμα πολύ… δρόμο να διανύσουν ώστε να φτάσουν στα επίπεδα που θέλει ο Λεωνίδας Βόκολος. .

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλό από πλευράς θεάματος και κύλησε με την Σπάρτη να έχει τον έλεγχο  του ματς  και τους «μελανόλευκους» να προσέχουν πιο πολύ την αμυντική τους λειτουργία. Το 0-1 για την ομάδα της Λακωνίας, πραγματοποιήθηκε στο 24΄του παιχνιδιού, έπειτα από τραγική αντίδραση των αμυντικών του Παναιγιάλειου σε εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων, με τον Αναστασάκο να βρίσκεται σε θέση…. βολής και  με όμορφο πλασέ να κάνει το 0-1. Ένα λεπτό αργότερα(25΄), οι τυπικά γηπεδούχοι πάρα λίγο να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, όταν ο Μπουρλάκης μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Μελίσσα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η μοναδική καλή στιγμή των «μελανόλευκων» στο ματς, αφού ούτε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου αλλά ούτε και στην επανάληψη δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί για την εστία των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, η Σπάρτη χωρίς να εντυπωσιάζει με την απόδοση της, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον το ότι  ο Παναιγιάλειος δεν ήταν έτοιμος και στο 75΄ του ματς έκανε το 0-2 και πάλι με τον Αναστασάκο, αυτή τη φορά με όμορφη κεφαλιά. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Σπαρτιάτες πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, στο 85΄και 88΄,δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους και περνώντας ουσιαστικά στον επόμενο γύρο, αφού πλέον ο επαναληπτικός είναι  τυπική διαδικασία.

Εν ολίγοις, ο Παναιγιάλειος έδειξε ( όπως προείπαμε)  ότι έχει πολύ δρόμο να διανύσει ώστε να φτάσει σε επιθυμητά επίπεδα απόδοσης, με το μόνο θετικό αυτή τη στιγμή να είναι η καθυστέρηση στην έναρξη του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Πατινιώτης, Βλάχος, Κοντοές, Καζναφέρης, Μπούζας, Τσιλιγκίρης, Μπουρλάκης (78’ Μωυσίδης), Σκαρτσίλας (46’ Κατίδης), Κρητικός (63’ Ξόμπλιος).

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Παπαχρήστος, Γκαλίτσιος, Κατσίκης, Γιαννίτσης, Μπανούσης, Ν. Αρσενίεβιτς (77’ Αναστασόπουλος), Οικονομόπουλος, Μπουντόπουλος, Αναστασάκος (83’ Παναγιώτου), Βελλίνης (70’ Ηλιόπουλος).