Ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0)με τον Απόλλων Σμύρνης, σε ένα φιλικό παιχνίδι που θύμισε κατά πολύ αγώνα πρωταθλήματος. Οι «μελανόλευκοι» έδειξαν και σήμερα ότι… βαδίζουν στον σωστό «δρόμο», αφού και η αμυντική τους λειτουργία ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με τα προηγούμενα ματς αλλά και επιθετικά έδειξαν αρκετά βελτιωμένοι.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν με το σουτ του Σιατραβάνη, στο 9ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι «μελανόλευκοι» μετά το πρώτο τέταρτο ισορρόπησαν το ματς και απείλησαν στο 16΄, όταν ο Κρητικος, έπειτα από σέντρα το Τσιλιγγίρη, έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Χιώτη. Έντεκα λεπτά αργότερα(27΄), ο Παναιγιάλειος έφτασε και πάλι με αξιώσεις στην εστία του Απόλλων, αυτή την φορά με το σουτ του Κατίδη, το οποίο πέρασε άουτ. Το πρώτο 45λεπτο δεν … έκρυβε άλλες «συγκινήσεις» και τελείωσε ισόπαλο (0-0) , με τον  Παναιγιάλειο να είναι φανερά βελτιωμένος και να αφήνει… υποσχέσεις.

Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε αλλά ήταν κάτι αναμενόμενο, αφού η κούραση αλλά και οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές … έριξαν τον ρυθμό του ματς. Παρόλα αυτά , ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν. Οι «μελανόλευκοι» απείλησαν με το σουτ του Κρητικού στο 56΄, που έδιωξε δύσκολα ο Χιώτης, με την μεγαλύτερη ευκαιρία ωστόσο να είναι για την «ελαφρά ταξιαρχία», στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν έπειτα από λάθος αντίδραση του Κοντοέ, η μπάλα έφτασε στον Πορτουλίδη, που με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Παναιγιάλειου. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κατίδης είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ σε τετ-α-τετ αλλά ο επόπτης τον υπέδειξε λανθασμένα σε οφσάϊντ, ξεσηκώνοντας και… θύελλα αντιδράσεων από τους φιλάθλους. Στην συνέχεια του ματς δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, παρ’ ότι και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για να κατακτήσουν τη νίκη, έστω και σε φιλικό επίπεδο, με το παιχνίδι εν τέλει να λήγει ισόπαλο με σκορ 0-0.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι στο γήπεδο σήμερα έδωσαν το παρών 400 φίλαθλοι, οι οποίοι μάλιστα χειροκρότησαν πολλές φορές τις προσπάθειες των «μελανόλευκων» ποδοσφαιριστών. Ο Παναιγιάλειος πάντως, όπως προείπαμε, έδειξε ότι βρίσκει ρυθμό και ταυτότητα στο παιχνίδι του, κάτι που κάνει τεχνικό τιμ αλλά και φιλάθλους  αισιόδοξους εν όψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Παναιγιάλειος(Λεωνίδας Βόκολος):Στρέζος(46′ Αθανασόπουλος), Σανδραβέλης(79′ Ρέλλας), Βλάχος, Κοντοές(79′ Ντέμο), Ρότα(59΄Πατινιώτης), Κατίδης(79′ Ναγιάρ), Μωυσίδης(59′ Στίκας), Καζναφέρης(79′ Μιχαλόπουλος), Μπουρλάκης(79′ Καζβιρόπουλος), Κρητικός(68′ Ξόμπλιος), Τσιλιγγίρης.

Απόλλων Σμύρνης(Δημήτρης Σπανός): Χιώτης(70′ Γεωργακόπουλος), Κύργιας, Δεληζήσης, Ντάσιος(46′ Πάνος), Ρομάνο, Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης(74΄Αλμπάνης), Κονέ(46΄Τζάνης), Βαλεριάνος(46′ Ρουμπουλάκου), Διαμαντόπουλος(64′ Πετρόπουλος), Κάσσος(46′ Γκούφας).