Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την πρώτη του ήττα (1-0) για φέτος στην Καρδίτσα από την τοπική Αναγέννηση. Το παιχνίδι πήγαινε στην ισοπαλία, με τους γηπεδούχους ωστόσο σε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν, να πετυχαίνουν το νικητήριο τέρμα.

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου λειτούργησε για ακόμα ένα παιχνίδι και μάλιστα εις βάρος της Αιγιώτικης ομάδας.

Σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο, οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Οι “μελανόλευκοι” πάντως ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Γκέκα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάποια μεγάλη φάση. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι δεν ήταν καθόλου απειλιτικοί, με τον Πολίτη να περνάει, ένα, από τα πιο… εύκολα 45λεπτα της καριέρας του.

Στην επανάληψη, ο Παναιγιάλειος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ήλεγχε το παιχνίδι. Μάλιστα, εάν η τύχη δεν του γύριζε την πλάτη, θα μπορούσε να ανοίξει πρώτος το σκορ με τον Αρναρέλλη, όταν στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης ο μέσο επιθετικός της Αιγιώτικης ομάδας έπιασε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Αναγέννησης. Σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότεςρα, ο Ποζατζίδης από το ύψος του πέναλτι, στην μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων, έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Πολίτη.

Ο Παναιγιάλειος στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα προσπάθησε να απαντήσει, χωρίς όμως να το καταφέρει, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Ρουσσάκης, Σουντουρά, Σταματάκης (85’ Χατζάρας), Μπιτέλης (90’ Μασούρας), Πλαβούκος, Τζέκος, Κονέ (79’ Μπούσδρας).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος (84’ Ντέμο), Παπαχρήστος, Σμίλτος, Ιντζίδης, Μπρους, Καζναφέρης (77’ Σταματής), Αρναρέλλης (77’ Γκούφας), Κριστέτο, Γεωργακόπουλος, Σκαρτσίλας.