Ο Παναιγιάλειος επέστρεψε στα… τρίποντα εντός αγωνιστικού χώρου, έπειτα από τις 2 Μαρτίου και την εντός έδρας νίκη επί της Καλλιθέας, επικρατώντας του Κισσαμικού με 1-0. Με αυτή τη νίκη, οι «μελανόλευκοι» έμεινα και μαθηματικά στην Β΄Εθνική, ανανεώνοντας το ραντεβού τους και για του χρόνου στα… σαλόνια των επαγγελματικών κατηγοριών.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά και δεν είχε τις μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η πρώτη καλή ωστόσο, καταγράφτηκε για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Τσιλιγκίρης εκτέλεσε φάουλ(ένα μέτρο έξω από την περιοχή) και ο Λαζαρίδης απόκρουσε με τις γροθιές. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου πάντως, σημειώθηκε στο 25ο λεπτό του ματς, όταν ο Κρητικός έκανε την πάσα στην πλάτη της άμυνας των Κρητικών, στον Τσιλιγκίρη, με τον τελευταίο να πλασάρει αδύναμα, δίνοντας την ευκαιρία στον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Το 0-0 έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους από την δική τους  πλευρά, όλο το πρώτο 45λεπτο να απειλούν μόνο μία φορά με το σουτ του Στογιάνοφ, που όμως δεν ανησύχησε τον Γκαραβέλη.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πιέσουν για ένα γκολ, που θα τους έβαζε σε θέση… οδηγού. Παρ’ όλα αυτά, οι «μελανόλευκοι» δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Λαζαρίδη, αφού οι Κρητικοί είχαν δημιουργήσει διπλή ζώνη άμυνας. Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 74ο λεπτό του ματς, όταν ο Τσιλιγκίρης έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από την πάσα του Σκαρτσίλα, γύρισε προς την εστία, σούταρε αλλά ο Λαζαρίδης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Ωστόσο, η «Μαύρη Θύελλα» ευτύχησε να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα, δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τσιλιγκίρης μπήκε εντός της περιοχής από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Γκούφα να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Λαζαρίδη, κάνοντας το 1-0. Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, ο Παναιγιάλειος έριξε το βάρος του στην αμυντική του τακτική και στο πως θα κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, με τον Κισσαμικό να απειλεί μόνο μία φορά. Ακριβώς στο 90΄, ο Μπουγαΐδης εκτέλεσε πλάγιο άουτ από τα δεξιά σαν… κόρνερ με τον Μάντζη να πιάνει την κεφαλιά στα… τυφλά και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Γκαραβέλη, εκεί όμως που ευτυχώς ήταν ο Ρότα που με κεφαλιά έδιωξε πάνω στην γραμμή, κρατώντας το 1-0.

Εν τέλει, ο Παναιγιάλειος πήρε το σημαντικό τρίποντο, που εκτός από βαθμολογικής σημασίας, ήταν και ψυχολογικής, κερδίζοντας πλέον και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο (90’+2 Ρέλλας), Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας (69′ Σκαρτσίλας), Μωυσίδης, Γκούφας, Τσιλιγκίρης (80′ Τρίγκας), Μπρους, Κρητικός.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Κουρέλλας, Τσοντάκης (85′ Βλάχος), Μπουγαΐδης (90’+1 Ενγκουέμ), Παντελάκης, Γκούμας, Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα, Νικόλτσης (68′ Μίλιτς), Μάντζης, Στογιάνοφ.