Ο Παναιγιάλειος δεν κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της μαχητικής Αναγέννησης Καρδίτσας και αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Οι «μελανόλευκοι» ήθελαν πάση θυσία το τρίποντο στην προσπάθεια  που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία, το οποίο αν τελικά ερχόταν, θα μείωνε την διαφορά από την ομάδα της Θεσσαλίας στον έναν βαθμό.

Στα αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έχασαν με το… καλημέρα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, στο ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν Σταματής και Ζαφειράκης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Γκέκα από το ύψος της μικρής περιοχής. Οι Αιγιώτες απείλησαν εκ νέου την εστία της Θεσσαλικής ομάδα, στο ΄του ματς, με το σουτ του Αγιούποφ.  Η απάντηση στις ευκαιρίες για τους «κίτρινους» του Γιώργου Βαζάκα ήρθε στο επόμενο λεπτό, όταν ο Μπιτέλης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Τσάπαλου. Οι Αιγιώτες, που μέχρι το 30΄είχαν χάσει τον έλεγχο του κέντρου, έφτασαν κοντά στην επίτευξη του γκολ, όταν στο 31΄ο Σταματής δεν κατάφερε, έπειτα από σέντρα του Σκαρτσίλα, να πιάσει το πλασέ σε κενή εστία. Ο ίδιος παίκτης, εννέα λεπτά αργότερα(39΄), έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, όταν βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρο της Αναγέννησης, αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν απελπίστηκα άστοχο.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κατακόρυφα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Χαρακτηριστικό του δεύτερου 45λέπτου ήταν τα πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και το ότι οι δύο ομάδες είχαν ουσιαστικά από μία καλή στιγμή. Για τον Παναιγιάλειο σημειώθηκε στο 59΄του αγώνα με το ωραίο πλασέ του Τζανουλίνου έξω από την περιοχή ου κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκέκα, ενώ για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Καραγιάννης δεν έπιασε καλά το σουτ από πλεονεκτική θέση.

Πλέον, ο Παναιγιάλειος, όσο κουραστικό και να ακούγεται, έχει ακόμα έναν τελικό, την προσεχή Κυριακή, με τον Αιγινιακό.

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Μηλιώτης, Βλάχος Γαβρηιλίδης, Γκούμας, Τζουνουλίνος, Σκαρτσίλας, Ζαφειράκης (60’ Κόκκορης), Αγιούποφ, Σταματής [64’ Καναβέτας (80’ Πολιανίδης)].

Αναγέννηση Καρίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Μπούσδρας, Σουντουρά, Σταματάκης (87’ Καραγιάννης), Μπιτέλης, Κονέ, Τζέκος (74’ Ντάγκρας), Πλαβούκος (90’ Χατζάρας).

Το «Φιλμ» της αναμέτρησης:

2′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο. Ο Σταματής πήρε την μπάλα στην περιοχή έκανε το σουτ, έδιωξε ο Γκέκας και στην επαναφορά νέο σουτ από τον Ζαφειράκη και πάλι διώχνει ο Γκέκας.

12′ Σουτ του Αγιούποφ, η μπάλα λίγο άουτ.

13′ Σουτ του Μπιτέλη έξω από την περιοχή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Καρίκι για θέατρο.

30′ Ο Σκαρτσίλας έβγαλε την μπαλιά από τα δεξιά, ο Σταματής δεν πιάνει καλά το σουτ και περνάει άλλη μια χαμένη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο.

39′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο. Ο Σταματής μπήκε στην περιοχή, βγήκε μόνος απέναντι στον Γκέκα αλλά έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

45′ Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος για το πρώτο ημίχρονο.

46′ Τέλος για το πρώτο ημίχρονο.

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Μπιτέλη.

55′ Δεν υπάρχουν φάσεις μέχρι στιγμής σε αυτά τα πρώτα 10′ στο δεύτερο μέρος.

59′ Χαμένη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο. Ο Τζανουλίνος έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

60′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Κόκκορης στη θέση του Ζαφειράκη.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Σταματή.

65′ Ο Καναβέτας στη θέση του Σταματή.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.

74′ Ντάγκρας αντί Τζέκου.

80′ Αλλαγή στην αλλαγή. Ο Πολιανίδης στη θέση του Καναβέτα.

87′ Καραγιάννης αντί του Σταματάκη.

90′ Χαντζάρας αντί του Παλβούκου.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

93′ Τέλος της αναμέτρησης.