Ο Παναιγιάλειος νίκησε στο Αίγιο και την Καλλιθέα με 2-0, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Οι «μελανόλευκοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησαν σε κανένα σημείο τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν. Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Στέλιος Κρητικός, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Σκαρτσίλα και πάσα στη πλάτη της άμυνας, έκανε το κοντρόλ και με ωραίο μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Μιχελή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η «Μαύρη Θύελλα» συνέχισε, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο,  να δημιουργεί επικίνδυνες στιγμές μπροστά από την εστία του πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, στο 27΄του ματς, οι «μελανόλευκοι» έκαναν δύο τα τέρματα τους. Ήταν η σειρά του Βασίλη Μπούζα να χριστεί σκόρερ, όταν έπειτα από πάσα του Τσιλιγκίρη στη πλάτη της άμυνας των «κυανόλευκων», βγήκε τετ-α-τετ πλασάροντας σωστά και κάνοντας το 2-0. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, ο Παναιγιάλειος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα. Ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές δεν το εκμεταλλεύτηκαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το ήδη διαμορφωμένο σκορ υπέρ τους.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Ο μεν Παναιγιάλειος έκανε σωστά διαχείριση του ματς κρατώντας άνετα το 2-0 , ενώ οι δε φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί μπροστά από την εστία του Γκαραβέλη. Εξαίρεση, ήταν μόνο ένα δίλεπτο «φωτιά», όπου ο Τσίπρας από πλεονεκτική θέση και ο Σμυρλής με εκτέλεση φάουλ, δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα και να δώσουν άλλη τροπή στο ματς. Από την πλευρά τους, οι Αιγιώτες έβγαιναν με άνεση στις αντεπιθέσεις, αλλά τους έλειπε η τελική πάσα, με αποτέλεσμα το 2-0 να μείνει έως το  τέλος του παιχνιδιού. Τελευταία καλή φάση του ματς ήταν για τους γηπεδούχους με τον Σκαρτσίλα, όταν μετά από πάσα του Ιβάνκο, σούταρε  με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχελή.

Με αυτή τη νίκη, οι «μελανόλευκοι» σκαρφάλωσαν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 26 βαθμούς, διατηρώντας ταυτόχρονα το αήττητο στο «κάστρο» τους .

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μιχελής του Συνδέσμου Πειραιά, με βοηθούς τον Τριανταφύλλου του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας και τον Πετρίδη του Συνδέσμου Χίου.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Ρότα, Ντέμο, Στίκας, Παπαδόπουλος, Καζναφέρης, Μπούζας (73′ Βουτσιώτης), Τρίγκας, Τσιλιγκίρης (83′ Ιβάνκο), Σκαρτσίλας, Κρητικός (90′ Tσότρας).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Κουρμπανάς): Μιχελής, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Τσώνης, Πάτας, Στεφάνοβιτς (51′ Σμυρλής), Μπέλης (56′ Μασέδο Ζούνιορ), Γκίνη, Γουόρντεν, Τσίπρας, Σταματάκος (70′ Κρεββατάς).