Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Α.Ο.Χανιά, στο Μάλεμε, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά, με τους «μελανόλευκους» όμως με τη σειρά τους να παρουσιάζονται άτολμοι επιθετικά.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους, στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, με την εκτέλεση φάουλ του Βαρούχα που πέρασε άουτ, για να έρθει η απάντηση από τον Παναιγιάλειο, τέσσερα λεπτά αργότερα(16΄), με τη κεφαλιά του Τσιλιγκίρη, την οποία απόκρουσε ο Αθανασίου.  Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι Χανιώτες πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 26΄έφτασαν μι… ανάσα από το 1-0, αλλά το σουτ του Βανκεβάι πέρασε άουτ.  Ότι ωστόσο δεν κατάφερε να  πετύχουν οι γηπεδούχοι στο 26΄, το έπραξαν στο 34ο λεπτό του ματς με τον Βαρούχα. Ο ποδοσφαιριστής του ΑΟ Χανιά, έπειτα από ωραία συνεργασία των Βανκεβάι και Σταματή, έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του, αποτέλεσμα που έμεινε έως και το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και ενώ όλοι περίμεναν τον Παναιγιάλειο να πίεση τους γηπεδούχους για την ισοφάριση, έγινε ακριβώς το αντίθετο. Οι «μπλε» συνέχισαν να είναι καλύτεροι από τους «μελανόλευκους» ποδοσφαιριστές και μάλιστα έχασαν καλές ευκαιρίες(στο 52΄με σουτ του Βαρούχα, στο 77΄με διπλή ευκαιρία των Σταματή, Βασιλείου) για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους και να κλειδώσουν τη νίκη. Ωστόσο, ο Παναιγιάλειος που δεν είχε απειλήσει ούτε μία φορά στο δεύτερο ημίχρονο την εστία του Αθανασίου, λίγο έλειψε να… κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ήταν το 89ο λεπτό, όταν ο Γκούφας, που είχε περάσει αλλαγή στο ματς, βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε το σουτ, με την μπάλα όμως να περνάει λίγο άουτ από την εστία του πορτιέρο των γηπεδούχων.

Στα λεπτά που απέμεναν  δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναιγιάλειο να γνωρίζει ακόμα μία εκτός έδρας ήττα και να οπισθοχωρεί στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΧΑΝΙΑ (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Λάσκαρης, Ηρακλής, Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Βαρούχας (63′ Μηλιώτης), Αποστολόπουλος (90’+3 Θεολόγου), Σταματής (90’+1 Γεωργακόπουλος), Βανκεβάι.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο, Ρέλλας, Μωυσίδης (45′ λ. τρ. Παναγιώτου), Μπούζας, Καζναφέρης, Τρίγκας (86′ Βουτσιώτης), Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας, Ξόμπλιος.