Ο Παναιγιάλειος πήρε ακόμα έναν εκτός έδρας βαθμό, αυτή την φορά από τον Αιγινιακό (1-1), στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής της Football League. Ωστόσο, οι “μελανόλευκοι” ήταν πολύ καλύτεροι από την ομάδα της Πιερίας, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και μαζί την ευκαιρία για να πετύχουν το πρώτο τους εκτός έδρας διπλό.
Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κρητικός πάσαρε ωραία στον Τσιλιγκίρη, με τον τελευταίο να περνάει και τον Τόλιο, πλασάροντας σε κενή εστία για το 0-1.
Οι Αιγιώτες με την ψυχολογία να είναι με το μέρος τους, λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, στο 16′ του ματς, όταν ο Γκούφας σούταρε από πλεονεκτική θέση, με τον πορτιέρο των γηπεδούχων όμως να αποκρούει δύσκολα και να σώζει την ομάδα του από σίγουρη παραβίαση.
Μάλιστα, κόντρα στη ροη του ματς, και πιο συγκεκριμένα ένα λεπτό αργότερα(17′), οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1. Ο Αιγινιακός κέρδισε φάουλ, το οποίο απόκρουσε ο Γκαραβέλης, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Ραγκέλοφ πλάσαρε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, αλλά χωρίς να υπάρχουν μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, με αποτέλεσμα το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλοί και να διατηρούν τον έλεγχο στην μεσαία γραμμή. Ωστόσο, η καλύτερη ευκαιρία ήρθε για τους γηπεδούχους, στο 63′ του παιχνιδιού, όταν έπειτα από κεφαλιά του Λιόλιου και με εξουδετερωμένο τον Γκαραβέλη, ο Καζναφέρης έδιωξε τη μπάλα πάνω στην γραμμή, σώζοντας την ομάδα του Αιγίου από σίγουρη παραβίαση. Οι «μελανόλευκοι» όμως είχαν περισσότερες τελικές στο ματς και ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους, χάνοντας αρκετές φάσεις με τους Τσιλιγκίρη και Γκούφα. Η μεγαλύτερη πάντως ευκαιρία για τους Αιγιώτες, ήταν το οριζόντιο δοκάρι του Τσιλιγκίρη, έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ, στο 67ο λεπτό του αγώνα.
Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό. Η «Μαύρη Θύελλα» με αυτόν τον βαθμό έφτασε στους 35 και πλέον στρέφει το… βλέμμα της στον εντός έδρας αγώνα με τον Κισσαμικό.

Αιγινιακός(Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Τοπαλίδης, Παζιτζόγλου, Πασαλίδης, Λιόλιος, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι(80’ Μουκίδης), Πατράλης, Τσολακίδης, Φασίδης(70’ Μήλιος), Ρανγκέλοφ(85’ Παπαδόπουλος)

Παναιγιάλειος (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο, Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας(88’ Βουτσιώτης), Μωυσίδης, Γκούφας(93’ Ρέλλας), Τσιλιγκίρης(94’ Καζβιρόπουλος), Κρητικός, Μπρούς

Διαιτητής: Κώστας Τσέτσιλας (Γρεβενών)Βοηθοί: Στεφούλης (Γρεβενών), Μωυσιάδης (Γρεβενών)4ος Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)