Ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος(0-0) με τον Απόλλων Σμύρνης, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Οι «μελανόλευκοι» από τη μία κατάφεραν να κρατήσουν το αήττητο της έδρας τους, ενώ από την άλλη και η «ελαφρά ταξιαρχία» διατήρησε το αήττητο της στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστκό χώρο και να απειλούν μόλις στο 2ο λεπτός της αναμέτρησης. Ο Βαλεριάνος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Γκαραβέλης απόκρουσε, ενώ ο Πετρόπουλος πήρε το «ριμπάουντ», πλάσαρε, με τον πορτιέρο όμως του Παναιγιάλειου να κρατάει όρθιους τους γηπεδούχους.  Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι «μελανόλευκοι» ισορρόπησαν το ματς και στο 15΄ λίγο έλειψε να πάρουν το προβάδισμα με τον Βασίλη Μπούζα, που όμως νικήθηκε από τον πολύπειρο Διονύση Χιώτη. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες για να επιτευχθεί κάποιο τέρμα, χωρίς όμως να είναι οι κλασικές, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, οι «μελανόλευκοι» πίεσαν και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να βγάλουν μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Απόλλων Σμύρνης. Περνώντας τα λεπτά, η «ελαφρά ταξιαρχία» πήρε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους γηπεδούχους από πλευράς τους όμως να έχουν πολύ καλή και σφιχτή αμυντική λειτουργία. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναιγιάλειος είχε σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα του, Θανάση Γκαραβέλη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Ο «μελανόλευκος» πορτιέρο αποσόβησε με υπερένταση  δύο φορές το γκολ, έπειτα από όμορφες και συνάμα δύσκολες κεφαλιές του Πετρόπουλου (75΄, 69΄ ), ενώ στάθηκε και τυχερός λίγα λεπτά νωρίτερα (62΄), όταν έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Κονέ, η μπάλα προσέκρουσε στην εξωτερική πλευρά του δεξί δοκαριού του. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Απόλλων ήρθε στο 82΄του ματς, όταν ο κ. Πουλημάς έδειξε την άσπρη βούλα, σωστά, σε χέρι του Τάκη Παπαδόπουλου. Την εκτέλση ανέλαβε ο Κονέ, ο οποίος ωστόσο νικήθηκε από τον Γκαραβέλη που μπλόκαρε τη μπάλα, διατηρώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού δεν άλλαξε τίποτα, με τις δύο ομάδες εν τέλει να παίρνουν από έναν βαθμό.

Ωστόσο, ο βαθμός της ισοπαλίας γίνεται ακόμα πιο σημαντικός, αφού από το 73ο λεπτό της αναμέτρησης, οι “μελανόλευκοι” έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Ρότα, Ρέλλας (60΄ Παναγιώτου), Παπαδόπουλος, Στίκας, Κασναφέρης, Μπούζας, Τρίγκας, Σκαρτσίλας (66¨ Ιβάνκο), Τσιλιγκίρης, Κρητικός (81 Μπρους)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάτζιος): Χιώτης, Βαλεριάνος, Πάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Κονέ, Ντάσιος, Σιατραβάνης (37΄ Ρομάνο), Διαμαντόπουλος (71΄Ογκμπόντο), Πετρόπουλος, Μπαρμπόσα (77΄Περογαμβράκης)