Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Παναιγιάλειο και τον Πανσερραϊκό, το οποίο διεξήχθη στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Football league. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, για να ισοφαρίσουν οι «μελανόλευκοι» στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό του ματς.

Ο Παναιγιάλειος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τα «λιοντάρια», αλλά έπεσαν επάνω σε έναν εκπληκτικό σήμερα Ρίστις. Μόλις, στο 2΄του παιχνιδιού, ο Σκαρτσίλας σέντραρε από τα αριστερά, με τον Κρητικό να κάνει τη προβολή και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να διώχνει ενστικτωδώς, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο επιθετικός της «Μαύρης Θύελλας» πήρε το… ριμπάουντ, έκανε το σουτ, το οποίο όμως και πάλι μπλόκαρε ο Ρίστιτς. Στη συνέχεια και μέχρι και το 30΄του αγώνα, το ματς κινήθηκε σε… ρηχά νερά από πλευράς ποιότητας, χωρίς μεγάλες φάσεις, μπροστά από τις δύο εστίες. Εκείνο το λεπτό ωστόσο, ήταν που ο Πανσερραϊκός πήρε το προβάδισμα, σε μία ανύποπτη φάση. Ο Ρότα έδειχνε να είχε τη κατοχή, αλλά γλίστρησε, με τον Γκούρτσα να γίνεται αποδέκτης, να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Κανούλα να κάνει τη προβολή, νικώντας τον Γκαραβέλη και κάνοντας το 0-1, στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στην εστία των «μελανολεύκων». Μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου ωστόσο, ο Παναιγιάλειος έδειξε σημάδια αντίδρασης και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Πρώτα με το σουτ του Μπούζα(35΄) που απόκρουσε σε κόρνερ ο Ρίστιτς, και μετά με τον Κρητικό (45΄) που σούταρε μέσα από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον τερματοφύλακα των Σερραίων σε μία εκπληκτική επέμβαση.

Στην επανάληψη, οι «μελανόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και το κατάφεραν. Στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νταγκεστάνι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σκαρτσίλας, έπειτα από λάθος συνεννόηση του Ρίστιτς με τον Παπατζίκο, επωφελήθηκε, σουτάροντας σε κενή εστία γράφοντας το 1-1.  Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, ο Παναιγιάλειος έπαιζε τους Σερραίους σαν τη… γάτα με το ποντίκι, υποχρεώνοντας τους μάλιστα σε άνευ λόγου και πολλές καθυστερήσεις. Οι «μελανόλευκοι» ωστόσο, παρ’ ότι οι Σερραίοι έπαιζαν μαζική άμυνα, έφτασαν κοντά στο δεύτερο τέρμα, με τον Σκαρτσίλα  στο 65΄, το σουτ του οποίου έδιωξε και πάλι ο Ρίστιτς και στο 85΄με το σουτ του Κρητικού, το οποίο όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Εν τέλει, το παιχνίδι βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες. Μάλιστα αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την  «Μαύρη Θύελλα» , έπειτα από αυτές με τον Απόλλων Σμύρνης στο Αίγιο και τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως οι μελανόλευκοι σωστά διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, σε χέρι του Καψάλη, έπειτα από σουτ του Σκαρτσίλα, το οποίο λανθασμένα δεν υπέδειξε ο κ. Μπαλατσούκας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Ρότα (67’ Ντέμο), Νταγκεστάνι (86’ Μωυσίδης), Στίκας, Παπαδόπουλος, Τρίγκας, Μπούζας, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας, Κρητικός, Γκούφας (58’ Βουτσιώτης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Παπατζίκος, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Σιάκκας, Ρούτσης, Φουσού, Τσίμικας, Γκούρτσας (89’ Τσούτσης), Κανούλας (65’ Πόζογλου).