Ο Παναιγιάλειος επικράτησε και της Αναγέννησης Καρδίτσας με 1-0 και… σκαρφάλωσε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.  Οι «μελανόλευκοι» δεν έπιασαν τα γνωστά τους, καλά στάνταρ απόδοσης των εντός έδρας παιχνιδιών, αλλά κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των «κιτρινόμαυρων» με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ηλία Τσιλιγγίρη. Χαρακτηριστικό είναι, ότι αυτή η ήττα για την Αναγέννηση είναι η πρώτη της εκτός έδρας.

Όσον αφορά τα αγωνιστικά πάντως, μιλάμε για ένα παιχνίδι το οποίο θα… ξεχαστεί γρήγορα για το κακό θέαμα που προσέφερε στους φιλάθλους. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν έπειτα από σέντρα του  Τσιλιγγίρη, ο Κρητικός έπιασε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Όσο παράδοξο και να ακούγεται, στο υπόλοιπο του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες, με το παιχνίδι να αναλώνεται σε μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με κύριο χαρακτηριστικό την δύναμη και το πάθος. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, αφού και οι δύο ομάδες συνέχιζαν στο ίδιο τέμπο. Φάσεις δεν υπήρχαν ούτε από τους μεν, ούτε από τους δε, με αποτέλεσμα το ματς να πηγαίνει στο γκολ, το οποίο όποιος το πετύχαινε, θα είχε και τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν τους βαθμούς, η «Μαύρη Θύελλα» κέρδισε το πέναλτι, στο 80΄του  ματς,  από το οποίο προήλθε και το νικητήριο γκολ. Ο Τσιλιγγίρης έκανε την πάσα στον Σκαρτσίλα, με τον Μπιτέλη να παρεμβαίνει με το χέρι και τον διαιτητή του παιχνιδιού, να δείχνει σωστά την παράβαση και την άσπρη βούλα, δίνοντας ταυτόχρονα και κόκκινη στον παίκτη της ΑΣΑ, που ήταν και ο τελευταίος παίκτης της ομάδας του. Την εσχάτη των ποινών, ανέλαβε να εκτελέσει ο Ηλίας Τσιλιγγίρης, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουτσόπουλο για το 1-0, που έμεινε έως και το τέλος του παιχνιδιού, δίνοντας τη μεγάλη νίκη και τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην «Μαύρη Θύελλα».

Με αυτή τη νίκη , ο Παναιγιάλειος σκαρφάλωσε στην 7η θέση της βαθμολογίας και περιμένει την επόμενη Κυριακή τον Αιγινιακό. Το καλό πάντως για τους «μελανόλευκους» είναι ότι ακόμα και στην κακή τους μέρα, κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Μωυσίδης, Στίκας, Ντέμο, Καζναφέρης, Μπούζας, Κατίδης (46′ Ξόμπλιος), Σκαρτσίλας, Κρητικός (80′ Καζβιρόπουλος), Τσιλιγκίρης (85′ Κοντοές).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Καραγιάννης, Δημόπουλος, Μάιγκα (86′ Ξέρρας), Κισκαμπάνης, Σμίλτος, Ντάνκουα, Υφαντής (77′ Boυκομάνοβιτς), Τζέκος, Μπιτέλης, Μπλέντι (65′ Tσιλούλης).