Ο Παναιγιάλειος επικράτησε του Πανσερραϊκού με το… αγγλικό σκορ 3-2, σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Οι “μελανόλευκοι” με την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και την ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Σπάρτη έφτασε τους τέσσερις βαθμούς.

Στα αμιγώς ποδοσφαιρικά, η “Μαύρη Θύελλα” άρχισε το παιχνίδι ιδανικά, αφού μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης το σκορ είχε διαμορφωθεί 2-0 υπέρ της. Στο 3΄του παιχνιδιού, ο Αρναρέλλης άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό πλασέ-σουτ μέσα από την περιοχή και διαγώνια αριστερά, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Ρίστιτς. Τρία λεπτά αργότερα(6΄), έπειτα από ωραία επίθεση των γηπεδούχων, έγινε το 2-0, όταν  ο Σκαρτσίλας πρόλαβε τον πορτιέρο των “λιονταριών” πασάροντας στον Κριστέτο, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Οι “μελανόλευκοι” λίγο έλειψαν να κάνουν τρία τα τέρματα τους στο 9ο λεπτό του ματς, όταν ο Αρναρέλλης, έπειτα από κόρνερ του Κριστέτο, έκανε το σουτ , με τον Κρίστιτς όμως να αποκρούει ενστικτωδώς. Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναιγιάλειο, στη συνέχεια της φάσης, στο ίδιο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντεπίθεση με αποδέκτη τον Τσιμίκα, ο οποίος πλάσαρε σωστά μειώνοντας σε 2-1. Ο Παναιγιάλειος ωστόσο, δεν το… έβαλε κάτω και στο 19ο λεπτό του αγώνα έκανε το 3-1, με πολύ όμορφη κεφαλιά του Γεωργακόπουλου, αποτέλεσμα που έμεινε έως και το τέλος του ημιχρόνου, παρότι οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμα ένα τέρμα στις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Στην επανάληψη, ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 55΄του παιχνιδιού ευτύχησε να μειώσει εκ νέου σε 3-2 με κεφαλιά του Γκούρτσα, δίνοντας στο παιχνίδι και πάλι ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι, μετά τη μείωση του σκορ, δεν είχαν την ίδια επιθετικότητα όπως στο πρώτο ημίχρονο, βγάζοντας ουσιαστικά το αίσθημα της αυτοσυντήρησης.  Τα “λιοντάρια” προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλή αμυντική λειτουργία της Αγιώτικης ομάδας. Εξαίρεση η καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό με το σουτ του Πόζογλου, όπου η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη, στο 77΄του παιχνιδιού.

Ο Παναιγιάλειος λοιπόν, παρότι αγχώθηκε, κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο απέναντι σε μία καλή ομάδα, όπως είναι ο Πανσερραϊκός, και να φτάσει τους τέσσερις βαθμούς. Η νίκη αυτή παίρνει ακόμα μεγαλύτερη αξία  αν αναλογιστούμε πως για τους “μελανόλευκους” ακολουθούν δύο διαδοχικά παιχνίδια εκτός έδρας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος, Ιντζίδης, Στίκας (48’ Βλάχος), Κοντοχρήστος (84’ Παπαχρήστος), Γκούμας (64’ Καζναφέρης), Μπρους, Κριστέτο, Σκαρτσίλας, Αρναρέλλης, Γεωργακόπουλος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Ιωαννίδης (85’ Ζυγκερίδης), Τσαμούρης, Βοσκόπουλος, Τσελεπίδης, Φούσου (64’ Παπουτσογιαννόπουλος), Σιάκκας, Δούμτσος, Τσιμίκας (71’ Ρούτσης), Πόζογλου, Γκούρτσας.