Ο Παναιγιάλειος επικράτησε 2-1 του Αιγινιακού, σε ένα παιχνίδι… Τελικό και πλέον μπορεί να ατενίζει το μέλλον του στο πρωτάθλημα με περισσότερη αισιοδοξία. Οι «μελανόλευκοι» έπαιξαν χωρίς να υπάρχει αύριο και κατάφεραν από την αρχή να περιορίσουν τα ατού της ομάδας της Πιερίας, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν μία σπουδαία και συνάμα δίκαιη νίκη.

Στα αμιγώς ποδοσφαιρικά, ο Παναιγιάλειος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε την εστία του Αιγινιακού με το σουτ του Αγιούποφ, στο 5΄του ματς. Η επόμενη φορά ωστόσο που οι Αιγιώτες απείλησαν, ήταν και η φαρμακερή. Ήταν το 25ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Σταματής μετά από κεφαλιά πάσα του Αγιούποφ, βγήκε τετ-α-τετ και  πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Οι «μελανόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και πριν βγει το ημίχρονο, έχασαν ακόμα μία καλή στιγμή για το 2-0 και πάλι με τον Σταματή, αλλά ο τελευταίος αντί να πλασάρει στο τετ-α-τετ, προτίμησε να βρει με πάσα τον Σκαρτσίλα, δίνοντας το δικαίωμα στους αμυντικούς του Αιγινιακού να απομακρύνουν.

Φυσικά, αξίζει να σημειωθεί ως οι γηπεδούχοι δικαίως διαμαρτύρονται για ένα γκολ που τους ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, στο 37΄του ματς, αφού ο Αγιούποφ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα καλυπτόταν κανονικά.

Στην επανάληψη, ο Αιγινιακός, στην πρώτη του καλή φάση και πιο συγκεκριμένα στο 54΄, ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον Ανδρικόπουλο, έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε ο Γκατσολάρι. Οι παίκτες του Πέτρου Δημητρίου όμως,  δεν τα παράτησαν και έξι λεπτά αργότερα (59΄) πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Ζαφειράκης πήρε την καταπληκτική πάσα του Αγιούποφ με τακουνάκι, πέρασε τον αντίπαλο του και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Καραγκιόζη. Στα υπόλοιπα λεπτά του ματς που απέμειναν, οι φάσεις δεν υπήρχαν και το ματς ήγε φυσιολογικά στην δύναμη και το πάθος, εκεί δηλαδή όπου σήμερα οι παίκτες του Παναιγιαλείου δεν υστέρησαν.

Το αποτέλεσμα ωστόσο, θα μπορούσε να αυξηθεί υπέρ των «μελανόλευκων», αλλά ο σημερινός άρχοντας του αγώνα, ο κ. Γιαννουλάκης, σταμάταγε πολύ εύκολα τις προσπάθειες του Παναιγιαλείου, πότε με επιθετικά φάουλ και πότε με ανύπαρκτα οφ-σάϊντ.

Πάντως, τέλος καλά όλα καλά για την ομάδα του Αιγίου, η οποία πήρε το σημαντικό τρίποντο που την βάζει και πάλι δυνατά στο παιχνίδι της παραμονής.

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Τζανουλίνος, Σκαρτσίλας, Ζαφειράκης (89′ Ντέϊβιντ), Αγιούποφ (69′ Δοξάκης), Σταματής (93′ Χαρίτος).

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Καραγκιόζης,Γιαζιτζόγλου, Αντωνιάδης (51΄Χότζιτς), Λιόλιος, Ανδρικόπουλος, Γκατσολάρι, Ζούρκος, Παπαδόπουλος (64′ Φούρτζιου), Σοφιαννής, Τοπαλίδης, Πέριτς (67′ Μπιλάλι).

Το “Φιλμ” της αναμέτρησης:

5′ Σουτ του Αγιούποφ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καραγκιόζη.

13′ Νέο σουτ του Αγιούποφ, η μπάλα λίγο άουτ.

15′ Ο Παναιγιάλειος έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Καραγκιόζη.

26′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Παναιγιάλειο με τον Σταματή να ανοίγει το σκορ.

28′ Κόρνερ για τον Αιγινιακό, η μπάλα περνάει από όλους και σχεδόν πάνω στη γραμμή διώχνει ο Γκούμας.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Αγιούποφ.

37′ Ο Παναιγιάλειος πετυχαίνει γκολ με τον Αγιούποφ, ωστόσο ακυρώνεται ως οφσάιντ από τον βοηθό.

38′ Ο Σταματής μπαίνει στην περιοχή, επιχειρεί την πάσα, τελευταία στιγμή κόβει ο Λιόλιος.

40 Κίτρινη κάρτα στον Αγιούποφ.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

46′ Τέλος για το πρώτο ημίχρονο.

51′ Χότζιτς αντί του Αντωνιάδη.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Λιόλιο.

54′ ΓΚΟΛ για τον Αιγινιακό με τον Ανδρικόπουλο.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Ζούρκο.

59′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Παναιγιάλειο με σουτ του Ζαφειράκη.

62′ Ένταση μεταξύ του Ανδρικόπουλου και του Σταματή.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Σταματή.

63′ Αλλαγή για τον Αιγινιακό. Ο Παπαδόπουλος δίνει τη θέση του στον Φουρτζίου.

68′ Σουτ του Χότζιτς, η μπάλα λίγο άουτ.

71′ Ο Δοξάκης στη θέση του Αγιούποφ.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Ανδρικόπουλο.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Δοξάκη.

79′ Ο Τζανουλίνος βγαίνει μόνος του στην περιοχή του Αιγινιακού, αργεί να σουτάρει και χάνεται η ευκαιρία.

80′ Κίτρινη κάρτα στον Τζανουλίνο.

83′ Ο Λιόλιος πήρε την μπάλα μετά από κόρνερ, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Μπιλάλι.

87′ Κεφαλιά του Σταματή, η μπάλα στα χέρια του Καραγκιόζη.

89′ Ο Ζαφειράκης δίνει τη θέση του στον Ντέιβιντ.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

91′ Δυνατό σουτ του Σκαρτσίλα, η μπάλα λίγο άουτ.

91′ Αποβάλλεται ο Πέτρος Δημητρίου από τον πάγκο του Παναιγιαλείου.

93′ Τελευταία αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Χαρίτος στη θέση του Σταματή.

94′ Τέλος της αναμέτρησης. Μεγάλη νίκη για τον Παναιγιάλειο.