Ο Παναιγιάλειος παρά τα πολλά προβλήματα που έχει, επικράτησε σε ένα ματς δίχως αύριο της Δόξας Δράμας με 1-0, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Οι “μελανόλευκοι”, που αντιμετωπίζουν εδώ και καιρό αρκετά οικονομικά προβλήματα, έδειξαν πως διαθέτουν ψυχικά αποθέματα και πολλά κιλά… “καρύδια”. Οι Αιγιώτες κόντρα σε μία ομάδα, όπως αυτή της Δράμας, που έχει φοβερό και ακριβό ρόστερ κατάφεραν να μην απειληθούν ουσιαστικά.

Μάλιστα, όχι μόνο δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, αλλά ήταν αυτοί που με την παρουσία τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Οι “μελανόλευκοι” ήταν αυτοί που δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με κύριο εκφραστή τον Σταματή, αλλά λόγω ατυχίας δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, ενώ και στην επανάληψη συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο, ήταν αυτοί που κατάφεραν στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης να ανοίξουν το σκορ με την… αιχμή του δόρατος, τον Αντρέα Σταματή, όταν ο Ζαφειράκης έκανε σέντρα σουτ από τα δεξιά, με τον πρώτο να στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Μένγκα.

Έπειτα από το γκολ του Παναιγιαλείου, η Δόξα προσπάθησε να βγει μπροστά και να απειλήσει, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Τσάπαλου. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν το πείσμα και η θέληση που έδειξαν οι παίκτες του Παναιγιαλείου, οι οποίοι δεν άφησαν, ουσιαστικά, περιθώρια αντιδράσεις στους φιλοξενούμενους.

Παναιγιάλειος (Π. Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Ρέλλας, Γκούμας, Κόκκορης (73’ Τζανουλίνος), Σκαρτσίλας, Κάναλς (62’ Ζαφειράκης), Σταματής (86’ Σμίλτος).

Δόξα Δράμας (Ν. Κωστένογλου): Μένκα, Όστοϊτς, Γκότοβος (71’ Λίτσκας), Μαρκόπουλος, Νατσιόπουλος (Μπαϊκαρά), Σιώπης, Ντιμιτρόφσκι, Βαλλιάνος, Καπνίδης, Γεωργιάδης (46’ Στεφάνοβιτς), Τζόκιτς.