Ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) με τον Α.Ο Χανίων στην πρεμιέρα της Football League. Οι μελανόλευκοι ήταν καλύτεροι από τους Χανιώτες καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού… δικαιούνταν  τη νίκη  αλλά η τύχη και η αναποτελεσματικότητα στη τελική προσπάθεια, τους κράτησαν στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι από το 1ο λεπτό μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν με στόχο να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα ξεκλείδωνε την άμυνα των Κρητικών. Οι ποδοσφαιριστές του Λεωνίδα Βόκολου έχασαν πολλές ευκαιρίες, ειδικά με τον Τσιλιγκίρη και τον Κρητικό, με κυριότερη τη κεφαλιά του τελευταίου που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασίου. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα, χωρίς να γίνουν απειλητικοί σε κανένα σημείου του πρώτου ημιχρόνου, με το 0-0 να είναι και το αποτέλεσμα αυτού.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε αφού και πάλι ο Παναιγιάλειος ήταν εκείνος που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Α.Ο Χανίων να κοιτάει… με ποίο τρόπο δεν θα παραβιαστεί η εστία του. Ωστόσο, οι μελανόλευκοι, και πάλι στάθηκαν άτυχοι στη τελική προσπάθεια, αφού σε πέντε κλασσικές περιπτώσεις για γκολ (με κύριο εκφραστή τον Τσιλιγκίρη) η μπάλα δεν τους έκανε το… χατίρι. Η κυριότερη στιγμή για τον Παναιγιάλειο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το σουτ του Τσιλιγκίρη από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα όμως να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο των φιλοξενούμενων, στο 73’ του παιχνιδιού.

Ο Παναιγιάλειος αν και αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) με τον Α.Ο Χανίων, άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους του με την απόδοσή του, δίνοντάς τους το δικαίωμα να είναι αισιόδοξοι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Σανδραβέλης, Βλάχος, Ντέμο, Μπούζας (87′ Μωυσίδης), Ρότα, Κατίδης (77′ Ναγιάρ), Καζναφέρης, Τσιλιγκίρης, Κρητικός, Μπουρλάκης (57΄Σκαρτσίλας).

ΧΑΝΙΑ (Αντώνης Δρακόπουλος): Αθανασίου, Ζέρης, Ρούνιτς, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Φουρλάνος (65′ Μανιάς), Γκεμίσης, Λύρας (54′ Τσουκάνης), Νικολόπουλος, Σταματής (71′ Βαρούχας).