Ο Παναιγιάλειος δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι με την Καλλιθέα και γνώρισε την ήττα με 2-1. Ουσιαστικά, οι «μελανόλευκοι» είναι… άξιοι της μοίρας τους, αφού για ακόμα ένα παιχνίδι είχαν τον έλεγχο και τα ηνία του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να άρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Αιγιώτες μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν δύο απανωτές ευκαιρίες για γκολ, στο 2ο και 4ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Αρναρέλλη και Γεωργακόπουλο αντίστοιχα. Ωστόσο, η ομάδα που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ ήταν η Καλλιθέα με τον Σμυρλή, στο 14΄του ματς, στην πρώτη καλή στιγμή της στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι παρόλο την… ψυχρολουσία,  προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το γκολ που δέχτηκαν και αύξησαν την πίεση τους, χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσα, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων  τον Αρναρέλλη.

Στην επανάληψη, ο Παναιγιάλειος πίεσε εξ’ αρχής την άμυνα της Αθηναϊκής ομάδας, με στόχο το πολυπόθητο γκολ. Πρώτα με το σουτ του Μπρους , στο 47΄του ματς, που πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Κουτογλίδη, καθώς και μετέπειτα με την προσπάθεια του Σκαρτσίλα, του οποίου μάλιστα του ακυρώθηκε και γκολ ως οφσάιντ. Οι «μελανόλευκοι» όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης έφτασαν στην ισοφάριση με τον νεοεισελθόντα στο ματς Κόκκορη. Πιο αναλυτικά, ο νεαρός επιθετικός της Αιγιώτικης ομάδας, μετά από λάθος απομάκρυνση της άμυνας της Καλλιθέας, έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ(κόντραρε και σε πόδια αμυντικού) έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ της ισοφάρισης και με την ψυχολογία να είναι με το μέρος τους, πίεσαν ακόμα πιο πολύ για πετύχουν ακόμα ένα τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη. Στο 72΄και στο 76΄ο Σταματής δεν μπόρεσε με σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Αθηναϊκής ομάδας, ενώ στο 80΄, καταγράφτηκε η καλύτερη στιγμή για τον Παναιγιάλειο, όταν και πάλι ο Σταματής έπιασε την κεφαλιά, με τον πορτιέρο της Καλλιθέας ωστόσο, να αποσοβεί το γκολ για την ομάδα του.  Σαν να μην έφτανε αυτό, η Καλλιθέα σε μία από τις λιγοστές επιθέσεις της στο παιχνίδι, κατάφερε έπειτα από ωραία συνεργασία του Ταλέντο με τον Μίγγο και πλασέ του πρώτου, στο 88΄του αγώνα, να κάνει δύο τα τέρματα της και να πάρει τη νίκη που τόσο πολύ είχε ανάγκη.

Όσον αφορά τον Παναιγιάλειο, που όντως ήταν καλύτερος από τους γηπεδούχους, τα πράγματα αρχίζουν και… ζορίζουν. Οι Αιγιώτες δεν έχουν καθόλου ικανοποιητική συγκομιδή βαθμών, ενώ έρχεται πρόγραμμα «φωτιά» στη συνέχεια.

Καλλιθέα (Μαρσέλο Τροίζι): Κουτογλίδης, Παπαγγελής, Βασιλείου, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Μίγγος, Μήλιος (76′ Γκέτσι), Καντέ, Μάκο (59′ Χοτζάλι), Ταλέντο, Σμυρλής (76′ Ξόμπλιος)

Παναιγιάλειος (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Αθανασίου, Βλάχος, Στίκας, Γαβριηλίδης, Γεωργακόπουλος, Παπαχρήστος, Τσερκέζος (85′ Ρέλλας), Κασναφέρης, Αρναρέλλης, Μπρους (61′ Σταματής), Σκαρτσίλας (55′ Κόκκορης)