Ο Παναιγιάλειος δεν τα κατάφερε απέναντι στον Άρη, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Ωστόσο, οι «μελανόλευκοι» ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι την εστία του Διούδη στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν έπειτα από κόρνερ του Τσιλιγκίρη και απομάκρυνση του Μπούρμπου, ο Μπούζας έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, με τον πορτιέρο των «κίτρινων» όμως να πέφτει σωστά και να αποκρούει. Στη συνέχεια του παιχνιδιού, ο Παναιγιάλειος διατηρούσε τον έλεγχο, χωρίς μάλιστα να απειληθεί από τους φιλοξενούμενους. Χαρακτηριστικό του πρώτου 45λεπτου είναι ότι ο Άρης απείλησε με ένα σουτ του Μπούρμπου, στο 33΄του ματς. Έτσι κύλησε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες μάλιστα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες(0-0).

Στην επανάληψη, οι «μελανόλευκοι» ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο την γρήγορη επίτευξη ενός τέρματος, που θα τον έβαζε σε θέση… οδηγού. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού, απείλησαν πρώτα στο 47΄του ματς με τον Σκαρτσίλα που έκανε το σουτ και δύο λεπτά αργότερα(49΄), όταν και πάλι ο αρχηγός του Παναιγιάλειου έκανε τη σέντρα και τον Ούγκο Σόουζα να διώχνει σε κόρνερ, πριν γίνει απειλητικός ο Κρητικός, που ήταν έτοιμος να πιάσει τη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Ωστόσο, η ομάδα που έτυχε το γκολ, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ήταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο 53΄του αγώνα, ο Μπούρμπος έκανε τη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Παναιγιάλειου με αποδέκτη τον Καπνίδη, με τον τελευταίο να πιάνει εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Γκαραβέλη. Μετά την επίτευξη του γκολ, ο Άρης πατούσε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί με ακόμα ένα τέρμα. Οι «μελανόλευκοι» όμως δεν άφησαν διαδρόμους, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί επί της ουσίας κάποια άλλη μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά σε όποιες προσπάθειες έκαναν οι «μελανόλευκοι» ή στάθηκαν άτυχοι ή βρήκαν μπροστά τους τον Διούδη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε, δήλωνε… παρών.  Η μεγαλύτερη απόκρουση και συνάμα ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 66ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Τσιλιγκίρης μπήκε από τα αριστερά, έκανε το σουτ αι ο Διούδης απόκρουσε σε κόρνερ.

Έως και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μαρκαντωνάτου δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναιγιάλειο να γνωρίζει ακόμα μία ήττα στο Αίγιο, τη δεύτερη μετά τον ΟΦΗ και από την άλλη πλευρά τον Άρη να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη που τον κρατάει… ζωντανό στο «κυνήγι» της ανόδου.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο, Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας (70′ Βουτσιώτης), Τρίγκας (56′ Ξομπλιός), Μωυσίδης (87′), Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας, Κρητικός.
ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Σόουζα, Ταυλαρίδης, Ρόβα, Πίτου, Τάτος (64′ Νέτο), Ντούνης, Ίλιτς, Μιλούνοβιτς (46′ Καπνίδης).