Ο Παναιγιάλειος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας, απέναντι στη Νίκη Τραγανού με το εμφατικό 1-4. Οι «μελανόλευκοι» δεν άφησαν, ουσιαστικά, περιθώρια στους γηπεδούχους και με δύο τέρματα του Φουρτάδο, αλλά και με δύο γκολ ακόμα των Μητρόπουλο, Σκούτα πέρασε… αέρας από την Ηλεία κατακτώντας τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Οι Αιγιώτες μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Φουρτάδο να κερδίζει από την άσπρη βούλα τον Λαμπρόπουλο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και… εν μέρει το κατάφεραν, όταν κέρδισαν πέναλτι.  Ωστόσο, ο Βάτσης που πήρε πάνω του την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ντούνη.  Μάλιστα, οι «μελανόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν… αέρα δύο τερμάτων με την κεφαλιά του Φουρτάδο, ύστερα από ωραία σέντρα του Κούντικ, σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα στο 39΄.

Ο Παναιγιάλειος δεν σταμάτησε ούτε στην επανάληψη και στο 62΄του ματς, πραγματοποίησε το 0-3 με… δράστη αυτή την φορά τον Μίλτο Μητρόπουλο. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της… τιμής, στο 70΄ του αγώνα και πάλι από τα 11 βήματα. Αυτή την φορά, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ακασού, ο οποίος νίκησε τον πορτιέρο του Παναιγιαλείου κάνοντας το 1-3. Παρόλα αυτά, την… τελευταία κουβέντα στο παιχνίδι την είπαν οι «μελανόλευκοι», οι οποίοι πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα, στο 87΄, με τον Σκούτα.

Νίκη Τραγανού: Λαμπρόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Ε. Κολοτούρος, Γαργαρώνης, Ακασού, Σκοζάι (60′ Παπαπέτρου), Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Καλογερόπουλος (46′ Ν. Κολοτούρος), Παπαχριστόπουλος.

Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Δοξάκης, Σούλης (28′ λ.τρ. Μέρο), Λούγκος, Μητρόπουλος (80′ Μάζης), Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ (71′ Σκούτας), Καλούδης (58′ Μπακατσέλος)