Ο Παναιγιάλειος δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης Καλλιθέας και αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο έως κακό από πλευράς ποιότητας και θεάματος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν περισσότερο να εξουδετερώσουν τα ατού των αντιπάλων τους και λιγότερο να παράγουν επιθετικό ποδόσφαιρο.

Το πρώτο ημίχρονο, ειδικά, ήταν άκρως απογοητευτικό. Οι φάσεις από τις δύο εστίες έλειπαν και τα λάθη στο χώρο της μεσαίας  γραμμής είχαν την… τιμητική τους. Αν θα λέγαμε πως δημιουργήθηκαν δύο φάσεις, αυτές θα ήταν το σουτ του Αγιούποφ, που έκανε την χειρότερη επιλογή,  μετά το λάθος του Κουτουγλίδη, καθώς και η κεφαλιά του Τσατσόπουλου που μπλόκαρε ο Τσάπαλος.

Στην επανάληψη, οι “μελανόλευκοι” προσπάθησαν να γίνουν πιο πιεστικοί και προσπάθησαν να απειλήσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά, ουσιαστικά, δεν τα κατάφεραν να… αγχώσουν τον Κουτουγλίδη. Μάλιστα, η ομάδα που είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες στον αγώνα ήταν η Καλλιθέα, η οποία στο 73΄και στο 82΄έφτασε μία… ανάσα από το γκολ, όταν τα σουτ του Ταμπάκη και του Τολέντο πέρασαν λίγο έξω από τα δοκάρια του “μελανόλευκου” πορτιέρο.

Για λογαριασμό των γηπεδούχων, η μεγαλύτερη φάση σημειώθηκε στο 51΄της αναμέτρησης, όταν ο Σταματής έπειτα από την κεφαλιά πάσα του Αγιούποφ δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον τερματοφύλακα της Αθηναϊκής ομάδας.

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Μηλιώτης, Βλάχος, Γκούμας, Γαβριηλίδης, Γραμματίκας, Τζανουλίνος, Αγιούποφ (68′ Χαρίτος), Σκαρτσίλας, Ζαφειράκης (85′ Κάναλς), Σταματής.

Καλλιθέα(Γιώργος Κορακάκης): Κουτογλίδης, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Συριόπουλος, Πολίντορο, Καντέ, Χοτζάλι, Μάκο (85′ Παυλής), Τσατσόπουλος (65′ Ταλέντο), Σμυρλής, Ταμπάκης (75′ Ζυγκερίδης).

Το “Φιλμ” της αναμέτρησης:

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο ματς χωρίς φάσεις.

7′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο. Ο Ζαφειράκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Γαβριηλίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κουτογλίδης δεν είχε πρόβλημα να διώξει.

8′ Ο Κουτογλίδης δεν διώχνει σωστά, ο Αγιούποφ παίρνει την μπάλα, έχει επιλογές στην περιοχή, ωστόσο θα κάνει το σουτ και θα μπλοκάρει ο Κουτογλίδης.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Γκούμα.

23′ Σέντρα του Ντιακιτέ, κεφαλιά του Τσατσόπουλου, μπλοκάρει εντυπωσιακά ο Τσάπαλος.

28′ Μακρινό σουτ του Μάκο, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

30′ Σέντρα- σουτ του Ζαφειράκη, η μπάλα άουτ.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο.

45′ Κίτρινη κάρτα στον Σκαρτσίλα.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

46′ Τέλος για το πρώτο ημίχρονο.

Έναρξη για το δεύτερο ημίχρονο.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιακιτέ.

51′ Ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο. Ο Αγιούποφ, έκανε την κεφαλιά, ο Σταματής μπήκε στη φάση και πριν σκοράρει μπλοκάρει ο Κουτογλίδης.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Τσατσόπουλο.

65′ Αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Ταλέντο στη θέση του Τσατσόπουλου.

68′ Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Χαρίτος στη θέση του Αγιούποφ.

73′ Ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Μάκο σπάει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Ταμπάκης κάνει το σουτ, η μπάλα λίγο άουτ.

75′ Στη θέση του Ταμπάκη ο Ζυγκερίδης.

77′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μάκο, η μπάλα περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσάπαλου.

78′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαρίτου, μπλοκάρει με δυσκολία ο Κουτογλίδης.

82′ Τεράστια ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Ταλέντο έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο άουτ.

85′ Ο Ζαφειράκης δίνει τη θέση του στον Κάναλς.

85′ Ο Παυλής στη θέση του Μάκο.

90′ Τρια λεπτά καθυστερήσεις.

93′ Τέλος της αναμέτρησης.