Ο Παναιγιάλειος γνώρισε ταπεινωτική ήττα στο Αίγιο από τη Σπάρτη με 2-4, για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Κι όμως το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Αιγιώτες. Μόλις στο 9ο  λεπτό της αναμέτρησης ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους, όταν ο Στέλιος Κρητικός, έπειτα από ωραία πάσα του Σκαρτσίλα, έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα. Οι «μελανόλευκοι» με τη ψυχολογία να είναι με το μέρος τους, δημιούργησαν προϋποθέσεις και για ακόμα ένα τέρμα. Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες ήρθαν στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, με το σουτ του Σκαρτσίλα, που απόκρουσε ο Μελλίσας και εν συνεχεία κατέληξε στο αριστερό δοκάρι, καθώς και στο 28′ όταν ο Ιβάνκο βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, με τον Ουκρανό όμως να αργεί στη τελική του προσπάθεια, δίνοντας το δικαίωμα  στον Μελίσσα να αποκρούσει. Μάλιστα, κόντρα στη ροή του ματς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.  Ο Λώττας ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί όπου ο αμαρκάριστος Φράγκος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκαραβέλη για το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι στο 43΄του ματς, έπειτα από ωραία αντεπίθεση, έκαναν το 1-2 με τον Ηλία Αναστασάκο να χρίζεται σκόρερ. Μάλιστα, η απόλυτη… παγωμάρα για τους «μελανόλευκους» ήρθε ένα λεπτό αργότερα(44΄), όταν έπειτα από κλέψιμο του Αναστασάκου, που μπήκε στη περιοχή, πάσαρε στο ύψος του πέναλτι και πιο συγκεκριμένα στον Φράγκο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-3 σε κενή εστία.

Στην επανάληψη, οι «μελανόλευκοι» είχαν να ανέβουν ένα… βουνό αφού δεν ήθελαν με τίποτα να φύγουν ηττημένοι από το γήπεδο. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού λοιπόν, μπήκαν αποφασισμένοι για να κάνουν την ανατροπή, την οποία και μετουσίωσαν σε γκολ στο 60΄λεπτό του ματς, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη, ο Ιβάνκο έκανε το κοντρόλ, σούταρε και με τη βοήθεια της τύχης(κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων) κατέληξε στα δίχτυα για το 2-3. Οι Αιγιώτες μάλιστα από το 68΄της αναμέτρησης έπαιζαν με παίκτη περισσότερο, λόγω αποβολής του Γκαλίτσιου(σωστή δεύτερη κίτρινη κάρτα) και ενώ όλα έδειχναν ότι  θα κατάφερναν να κάνουν την ανατροπή. Παρ’ όλα αυτά όμως και ενώ ο Παναιγιάλειος δημιουργούσε ευκαιρίες, δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό στη τελική προσπάθεια. Ωστόσο και όταν οι «μελανόλευκοι»… έβλεπαν εστία, υπήρχε για τη Σπάρτη ο Μελίσσας που δήλωνε παρών. Εν τω μεταξύ, στο 83΄οι φιλοξενούμενοι και πιο συγκεκριμένα, ο Μπανούσης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, υποχρεώνοντας την ομάδα του να αγωνιστεί με εννέα ποδοσφαιριστές μέχρι το τέλος του αγώνα. Όμως, οι παίκτες της Αιγιώτικης ομάδας δε κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν, με κάποιο γκολ, ώστε να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία. Μάλιστα, στο 89΄ο Ιβάνκο σε μία απερίσκεπτη ενέργεια, αντίκρισε σωστά  την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο, ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Αναστασόπουλος σε μία ακόμα μία αντεπίθεση έκανε το 2-4, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα της Λακωνίας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο (62′ Καζβιρόπουλος), Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας, Μωυσίδης, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας (46′ Γκούφας), Κρητικός, Ιβάνκο.

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Κοτσαρίδης (46′ Ηλιόπουλος), Λώττας, Αναστασόπουλος, Ροβίθης, Μπανούσης, Μπουντόπουλος, Φράγκος, Αναστασάκος (46′ Οικονομόπουλος).