Ο Παναιγιάλειος δεν κατάφερε να… αποδράσει από την έδρα του Κισσαμικού με θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Οι «μελανόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 44΄ με γκολ του Ν΄Γκουέμ, ισοφάρισαν με τον Κρητικό στο 54΄, αλλά εν τέλει δεν κατάφεραν να κρατήσουν τουλάιστον την ισοπαλία, αφού ο Στογιάνοφ με γκολ στο 66΄του ματς, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Κισσαμικού.

Έμεινε πίσω στο σκορ από ένα και μόνο… σουτ

Στα αγωνιστικά, το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό από πλευράς θεάματος, αφού και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους ώστε να γίνουν απειλητικές μπροστά από τις δύο εστίες. Οι «μελανόλευκοι»  δεν ανησύχησαν καθόλου από τους γηπεδούχους, οι οποίοι  δεν ήταν καθόλου επικίνδυνοι για την εστία του Γκαραβέλη, ενώ μάλιστα, οι δυο καλές στιγμές που καταγράφτηκαν ήταν για λογαριασμό των «μελανόλευκων». Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Λεωνίδας Σκαρτσίλας έκανε το σουτ  που όμως δεν ανησύχησε τον Λαζαρίδη, ενώ η δεύτερη, στο 23ο λεπτό του ματς, όταν ο Κρητικός δοκίμασε το πόδι του, χωρίς ωστόσο και πάλι να ανησυχήσει τον πορτιέρο των γηπεδούχων. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλες, ο Ν΄Γκουέμ , έπειτα από κόρνερ που εκτελέστηκε, βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια, σούταρε, νικώντας τον Γκαραβέλη για το 1-0, στη μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων.

Έβγαλε… αντίδραση, αλλά δεν αρκούσε

Οι «μελανόλευκοι», στην επανάληψη, μπήκαν δυνατά με στόχο να πιέσουν τους γηπεδούχους και να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά, ο Παναιγιάλειος ευτύχησε να βρει τον… δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κρητικό, ο οποίος πέτυχε το τρίτο του τέρμα με την φανέλα της «Μαύρης Θύελλας». Ήταν το 54ο λεπτό του ματς, όταν έπειτα από ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνα των γηπεδούχων, ο Κρητικός βγήκε τετ-α-τετ με τον Λαζαρίδη, τον οποίο και πέρασε, πλασάροντας σε κενή εστία για το 1-1. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων δε κράτησε για πολύ, αφού 12 λεπτά αργότερα(66΄) ο Στογιάνοφ με σουτ, νίκησε τον Γκαραβέλη, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, αφού ο Παναιγιάλειος δεν μπόρεσε να γίνει ουσιαστικά απειλητικός σ την εστία του Λαζαρίδη,  πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Μία από αυτές τις περιπτώσεις ήταν το καλά εκτελεσμένο φάουλ του Τσιλιγκίρη, που πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του πορτιέρο των γηπεδούχων. Εν τέλει, όπως προείπαμε δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα οι «μελανόλευκοι» να γνωρίσουν την ήττα από την ομάδα του Κισσαμικού με 2-1.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

Βοηθοί: Πολυχρονιάδης (Αν. Αττικής), Βυζιργιαννάκης (Ρεθύμνου)

4ος Διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (Ηρακλείου)

Κισσαμικός(Σπύρος Μπαξεβάνος):Λαζαρίδης, Τσερκέρζος, Παντελάκης, Γιαλούσης, Τσοντάκης, Ν’ Γκουέμ, Γκούμας, Μαρτίνεθ(85΄Σελινιωτάκης), Κίκε(73΄Ποκόνγκ), Μάντζης(78΄Μίλιτς), Στογιάνοφ.

Παναιγιάλειος(Δημήτρης Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ντέμο(26΄Παναγιώτου), Ρότα, Μωυσίδης(65΄Τσότρας), Μπούζας, Καζναφέρης, Σκαρτσίλας, Ταουσιάνης(46΄Γκούφας), Κρητικός, Τσιλιγκίρης.