Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την ήττα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» από τον Άρη με 2-1. Οι «μελανόλευκοι» ήταν καλοί σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά  τους έλειψε η τύχη, έτσι ώστε να μπορέσουν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από την Θεσσαλονίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε, προσπαθώντας να πετύχει γρήγορα ένα γκολ, που θα του έδιωχνε μακριά το άγχος. Απόρροια αυτής της πίεσης ήταν και η μεγάλη ευκαιρία του Τζιμπούρ, στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, ο οποίος σούταρε από διαγώνια δεξιά, με τον Στρέζο να αποκρούει εντυπωσιακά. Περνώντας τα λεπτά ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού ισορρόπησαν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις μπροστά από την εστία του Διούδη. Σημαντικότερες ήταν  αυτές του Ηλία Τσιλιγγίρη, που ήταν ο κινητήριος μοχλός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη ήρθε στο 15΄ με εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, η δεύτερη στο 19΄ με τον Κατίδη και έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Τσιλιγγίρη από τα αριστερά, ενώ η τρίτη ένα λεπτό αργότερα(20΄) με τον Τσιλιγγίρη και πάλι, να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Διούδη να μπλοκάρει τη μπάλα.  Μάλιστα, κόντρα στη ροή του ματς , οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα. Ήταν το 30ο λεπτό του ματς, όταν έπειτα από φάουλ του Ντούνη και κακή αντίδραση της άμυνας των «μελανολεύκων», ο Καράμπελας πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου για το 1-0. Ωστόσο, ο Παναιγιάλειος δεν το έβαλε… κάτω και στο 42΄έφερε το παιχνίδι στα ίσα και μάλιστα με φάση «καρμπόν». Ο Καζναφέρης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Στίκα, που ανενόχλητος από διαγώνια αριστερά και εντός της περιοχής, πλάσαρε ψύχραιμα, νικώντας τον Διούδη για το 1-1, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από την αρχή να γίνουν απειλητικοί και να πετύχουν ένα γκολ που θα τους έδινε και πάλι το προβάδισμα. Όμως, οι «μελανόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με το πρώτο μέρος, χωρίς να υποχωρήσουν στιγμή στην άμυνα τους για να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Τελικά, το 2-1 για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ήρθε στο 67ο λεπτό του παιχνιδιού και μάλιστα με αρκετή δόση τύχης. Ο Καπνίδης πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, πέρασε τον Στίκα που γλίστρησε στο… παγοδρόμιο του Χαριλάου και έκανε το σουτ, που τελικά βγήκε σέντρα στον Μιλούνοβιτς, με τον σέρβο να μην έχει κανένα πρόβλημα να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Άρης προσπάθησε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ και δεν έπαιρνε επιθετικά ρίσκα, με τον Παναιγιάλειο  από την πλευρά του, να έχει εν μέρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και να προσπαθεί για την εκ νέου ισοφάριση . Ωστόσο, αν και κέρδισε αρκετά φάουλ και κόρνερ,  δεν μπόρεσε να δημιουργήσει  να πετύχει ακόμα ένα τέρμα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από έναν αντίπαλο που μπορεί να έχει… βαρύ όνομα και φανέλα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν… τρομάζει.

Με λίγα λόγια, η «Μαύρη Θύελλα» μπορεί να ηττήθηκε και ουσιαστικά να έμεινε μία… πικρή γεύση από το αποτέλεσμα που δεν συνοδεύτηκε με την πολύ καλή εμφάνιση, αλλά έδειξε ότι πλέον βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο εν όψει της δύσκολης συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος):  Διούδης, Ιντζίδης, Μπράβο, Καράμπελας, Μπούρμπος (80’ Τζανακάκης), Ανάκογλου, Ρόβας, Μπαργκάν, Ντούνης (76΄Νέτο), Τζιμπούρ (46’ Μιλούνοβιτς), Καπνίδης

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Τσιλιγκίρης, Μπούζας (75’ Σκαρτσίλας), Καζβιρόπουλος (89’ Κοντοές), Κατίδης, Στίκας, Μωϋσίδης, Ντέμο (86’ Ξόμπλιος), Καζναφέρης, Κρητικός.