Ο Παναιγιάλειος των χιλίων προβλημάτων ηττήθηκε Απόλλων Λάρισας, αν και πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους. Οι «μελανόλευκοι» παρατάχθηκαν με 11 παίκτες ουσιαστικά και τον Κάναλς να βρίσκεται στον πάγκο τυπικά, όντας παροπλισμένος αφού ήταν τραυματίας.

Στην 11αδα του Παναιγιάλειου ήταν ο Καζναφέρης, έπειτα και από την απουσία του Σκαρτσίλα που ανέβασε πυρετό, με τον έμπειρο παίκτη ουσιαστικά να μην αφήνει την Αιγιώτικη ομάδα με 10 ποδοσφαιριστές από την αρχή του αγώνα.

Αγωνιστικά, ο Απόλλων Λάρισας ήταν ίσως η χειρότερη ομάδα που πέρασε μέχρι στιγμής από το Αίγιο, ενώ αντίθετα ο Παναιγιάλειος, όπως προείπαμε, κόντρα σε όλα τα προβλήματα που έχει, παρουσιάστηκε με πάθος και αποφασιστικότητα.

Αν μάλιστα, οι «μελανόλευκοι» εξαργύρωναν την καλύτερη στιγμή του παιχνιδιού με τον Σταματή, στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και βγήκε τετ-α-τετ με τον Παϊτέρη, με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να αποκρούει, τότε ίσως το ματς να είχε πάρει άλλη τροπή.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα ήρθε με το… καλημέρα της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στα 50 δευτερόλεπτα(46΄) αυτής, με τον Μαυριά να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσάπαλου.

Σίγουρα, ακόμα και αυτή η συγκυρία, δηλαδή ο χρόνος που επετεύχθη το τέρμα ήταν … μαχαιριά στην ψυχολογία των «μελανόλευκων» παικτών.

Παρόλα αυτά πάντως, οι ποδοσφαιριστές της Αιγιώτικης ομάδας προσπάθησαν να αντιδράσουν και αν ήταν πιο αποτελεσματικοί και πιο τυχεροί, τότε ίσως να έπαιρναν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιγιάλειος: Τσάπαλος, Ρέλλας, Σακελλαρόπουλος, Σμίλτος, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Καζναφέρης, Τσουρής, Σταματής, Κόκκορης.

Απόλλων Λάρισας: Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτετσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Αγρόδημος, Χατζής, Μαυριάς, Τσιλούλης, Ιβανίδης, Κανούλας.

Το “Φιλμ” του αγώνα

Έναρξη της αναμέτρησης.

5′ Αναγνωριστικό ματς από τις δυο ομάδες μέχρι στιγμής.

20′ Χωρίς καμία φάση μπροστά από τις δυο εστίες μέχρι στιγμής το ματς.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο. Ο Σταματής βγήκε μόνος απέναντι στον Παϊτέρη, έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Λάρισας έδιωξε.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

46′ Τέλος για το πρώτο ημίχρονο.

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

46′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Ιβανίδης δίνει τη θέση του στον Γαρυφαλλόπουλο.

46′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα Λάρισας με σουτ του Μαυριά.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Γκούμα.

65′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Λάθος εκτίμηση του Σμίλτου, η μπάλα “στρώθηκε” στον Τσιλούλη, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

73′ Από μια κίτρινη κάρτα στον Χατζή και στον Κουρτετσιώτη.

79′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Τσιλούλης δίνει τη θέση του στον Συράκο.

Ένταση στην κερκίδα των επισήμων μεταξύ κάποιων οπαδών του Παναιγιαλείου και των λίγων φίλων του Απόλλωνα Λάρισας. Με την παρέμβαση της Αστυνομίας ηρεμεί η κατάσταση.

87′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πήγε στον Παπαζαχαρία αλλά αυτός δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία και αυτή πέρασε άουτ.

88′ Τελευταία αλλαγή για τον Απόλλωνα Λάρισας. Ο Κωτσιαρίδης στη θέση του Μαυριά.

90′ Χαμένη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο. Η μπάλα έφτασε στον Κόκκορη, αυτός έπιασε αέρα και δεν έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

94′ Τέλος της αναμέτρησης.