Ο Παναιγιάλειος προσπάθησε στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλά εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το συγκεκριμένο ματς. Το παιχνίδι είχε επτά γκολ και αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Παναιγιάλειο μάλιστα, να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έκαναν το 1-0 με τον Πλατέλα, στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι “μελανόλευκοι” ωστόσο, αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, στο 44΄του ματς, με τον Αντρέα Σταματή, αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Άρης μπήκε πιο αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε εξ’ αρχής για το γκολ που θα του έδινε εκ νέου το προβάδισμα. Το 2-1, λοιπόν, για τους “κίτρινους” ήρθε στο 50΄του παιχνιδιού, με σκόρερ τον Διαμαντόπουλο, ενώ πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Μπαρκάν, έξι λεπτά αργότερα (56΄) έκανε το 3-1. Ο Παναιγιάλειος πάντως, που στο 1-1 είχε δοκάρι με κεφαλιά του Κόκκορη για να πάρει το προβάδισμα, δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε, αφού βρήκε απάντηση. Πιο συγκεκριμένα, ο Κόκκορης τρία λεπτά αργότερα (59΄) μείωσε για τους Αιγιώτες σε 3-2, βάζοντας ξανά την ομάδα του στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και μάλιστα με 5-2, αφού πρώτα ο Διαμαντόπουλος έκανε το 4-2 στο 67΄της αναμέτρησης, ενώ ο Κανακούδης στο 89΄ήταν αυτός που έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για τους Θεσσαλονικείς.

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Μαραγκός, Μουμίν (83′ Κανακούδης), Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Πασάς (52′ Μπαργκάν), Ντούνης (70′ Νίκιτς), Διαμαντόπουλος.

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Αθανασίου, Ρέλλας, Μηλιώτης (66′ Καναβέτας), Γραμματίκας, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Σκαρτσίλας, Τζανουλίνος, Σταματής, Κάναλς (55′ Ζαφειράκης), Κόκκορης (84′ Πολιανίδης).