Στην κορυφή της Β’ Εθνικής θα συνεχίσουν να είναι οι «κυανόλευκοι», οι οποίοι κέρδισαν εύκολα με 4-1 την Καλλονή. Επίδειξη δύναμης έκανε ο Απόλλων Σμύρνης στο δημοτικό γήπεδο Μυτιλήνης, διαλύοντας με 4-1 την Καλλονή και δείχνοντας τις προθέσεις του για άνοδο στη Super League. Ο Πετρόπουλος στο 12’ άνοιξε το σκορ, βρίσκοντας δίχτυα για τέταρτο σερί ματς, ενώ ακολούθησαν δύο γκολ του Αλμπάνη (31’, 55’) κι ένα του Σιατραβάνη (52’). Ο Περογαμβράκης είχε δοκάρι στο 62’, ενώ η Καλλονή το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στο 86’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φράγκου.Την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του αγώνα στη Μυτιλήνη ανέλαβε ο Απόλλων Σμύρνης, περιορίζοντας την Καλλονή στα αμυντικά της καθήκοντα. Στην πρώτη καλή ευκαιρία της η «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο 12’, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Αντώνη Πετρόπουλο. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και στο 31’ ο Αλμπάνης πέτυχε το 0-2. Ο Φράγκος στο 39’ έχασε μια καλή ευκαιρία για την Καλλονή, αλλά ο Γεωργακόπουλος απέκρουσε.Με το πόδι στο γκάζι μπήκε ο Απόλλων στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε από νωρίς. Μόλις στο 50′ ο Πετρόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει ξανά, αλλά στο 52′ ο Σιατραβάνης έκανε το 0-3. Το σφυροκόπημα συνεχίστηκε και στο 55′ ο Αλμπάνης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Οι «κυανόλευκοι» για περίπου ένα δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικοί και σε αυτό το χρονικό διάστημα η Καλλονή δεν μπορούσε να συνέλθει. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 62′ λίγο έλειψε να γίνει και το 0-5 με τον Περογαμβράκη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έριξαν ταχύτητα προσπάθησαν απλώς να διαχειριστούν το ματς. Η Καλλονή πήρε μέτρα στο γήπεδο χωρίς να απειλεί, αλλά τελικά βρήκε το γκολ της τιμής στο 87′. Ένα λεπτό πριν ο Φράγκος κέρδισε πέναλτι. Ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Κακριδής (Κορινθίας), βοηθοί του οι Χρήστος Πυργάκης (Κορινθίας) και Παντελής Σπουρόπουλος (Ανατολικής Αττικής), ενώ τέταρτος ο Ευάγγελος Κορδολαίμης (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινες: –

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Καραγεώργης (60′ Αγριμάκης), Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Ποζατζίδης, Γιώργου, Γιουκαρής (57′ Παραΐμπα), Λίταινας, Φράγκος, Σοφριάνης (60′ Λαμπράκης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Γεωργακόπουλος, Πάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Κάσσος (82′ Ρομάνο), Κρητικός, Τζάνης (40′ Σιατραβάνης), Αλμπάνης, Βαλεριάνος, Κονέ, Πετρόπουλος (57′ Περογαμβράκης)