Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 4-1 του Αιγινιακού και πήρε απόσταση εννέα βαθμών από την 3η θέση και τον Άρη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν σοβαρή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της.Η ομάδα της Πιερίας έβγαλε πολλά προβλήματα σε όλες τις γραμμές και έτσι υποχρεώθηκε σε μία ήττα που την κρατά πολύ χαμηλά. Η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά έφερε αποτέλεσμα στο 19ο λεπτό, όταν ο Διαμαντόπουλος με προβολή αξιοποίησε το γύρισμα του Πάνου για το 1-0. Και μετά το πρώτο γκολ συνεχίστηκε η προσπάθεια των «κυανόλευκων» να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και το «πλήρωσαν» αφού στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε ο Αιγινιακός στο ματς, έφτασε στην ισοφάριση με τον Ζγκούρη στο 36ο λεπτό. Ωστόσο, η αντίδραση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ήταν άμεση. Στο 38′ ο Σιατραβάνης έφυγε μόνος του από κάθετη του Κονέ και έκανε το 2-1, ενώ έξι λεπτά μετά ήταν ο Αλμπάνης εκείνος που αμαρκάριστος σκόραρε για το 3-1.

Το δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία και αυτό φάνηκε από νωρίς. Με εξαίρεση το δοκάρι του Περογαμβράκη στο 48′ οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν άλλη φάση για μεγάλο χρονικό διάστημα. Την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση την είπε ο Μπαρτολίνι στο 68ο λεπτό μετά από διαδοχικά κόρνερ του Κονέ ο αμυντικός του Απόλλων πηδώντας ψηλότερα όλων διαμόρφωσε το τελικό 4-1.Στο 83ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αντωνιάδης που είχε μπει ως αλλαγή για τον Αιγινιακό στο δεύτερο ημίχρονο.

ΣΚΟΡΕΡ: 19’Διαμαντόπουλος, 40′ Σιατραβάνης, 45′ Αλμπάνης – 36′ Ζγκούρη

ΚΟΚΚΙΝΗ: 83′ Αντωνιάδης (2κιτρ.)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (ΑΚΗΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ): Χιώτης, Πάνος, Χιντζίδης, Μπαρτολίνι, Δεληζήσης, Ομπόντο, Αλμπάνης (65′ Μπαρμπόσα), Κονέ, Διαμαντόπουλος (72′ Τζάνης), Περογαμβράκης (55′ Τσιάρας), Σιατραβάνης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΛΑΧΟΣ): Τόλιος, Γιαζιτζόγλου (74′ Κυριλλίδης), Λιόλιος, Τοπαλίδης, Παντεκίδης, Μουκίδης, Γιοσανγκίμ (46′ Αντωνιάδης), Σκραπάρας (62′ Ραγκέλοφ), Μήλιος, Μπουρντουζάν, Ζγκούρη

ΔIAITHTHΣ: Βισκαδούρος (Ηρακλείου) ΒΟΗΘΟΙ: Μαυρουδής (Ηρακλείου), Πολυχρονιάδης (Αν. Αττικής)