Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα από τα Τρίκαλα, στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Το νικητήριο τέρμα για τους φιλοξενούμενους ο Βέρτζος.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, η ομάδα της Θεσσαλίας πήρε τον έλεγχο του παιχνδιού και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Πολίτη, σε αντίθεση με τον Παναιγιάλειο που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα στην μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει απειλητικός. Η υπεροχή του ΑΟΤ μάλιστα καρποφώρησε στο 19ο λετό της αναμέτρησης, όταν ο Βέρτζος, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκόλια, έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πολίτη για το 0-1. Οι “μελανόλευκοι” μετά την ψυχρολουσία του γκολ, ισορόπησαν το ματς και προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση, αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις που θα έφερναν την ισοφάριση.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Νίκου κουρμπανά μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο την γρήγορη ισοφάριση. Ωστόσο, το πρόβλημα στην τελική πάσα για τους Αιγιώτες έμεινε άλυτο, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να φτιάξουν μία κλασική φάση μπροστά από την εστία του Αποστολίδη. Από την άλλη πλευρά, οι “κυανέρυθροι” προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα και σε μερικές φάσεις, αν ήταν πιο προσεκτικοί, θα μπορούσαν να το πραγματοποίησουν.

Καλύτερη φάση για τους γηπεδούχους, η σέντρα του Παπαχρήστου για τον Γκούφα, λίγα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, με τον τελευταίο όμως να πηδάει σε… λάθος χρόνο και να μην προλαβαίνει την μπάλα, χάνοντας την ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο.

Στα… άσχημα της αναμέτρησης, οι πολλές καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων, που από το 60΄και έπειτα, έπεφταν συνεχώς στον αγωνιστικό χώρο, προκαλώντας καθυστερήσεις.

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος, Παπαχρήστος, Σμίλτος, Στίκας, Μπρους (79′ Γκούφας), Καζναφέρης (54′ Κριστετο), Αρναρέλλης, Γαβριηλίδης, Γεωργακόπουλος (58′ Σταματής), Σκαρτσίλας

ΑΟ Τρίκαλα (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης. Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας (61′ λ.τρ. Τεγούσης), Ντίνας (87′ Γιαννίτσης), Τόμιτς (68′ Τσίπρας) , Μπουντόπουλος, Καπός