Το Σεριφάτο δεν τα κατάφερε απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, ΙΕΚ Ξυνή/Δικέας, γνωρίζοντας την ήττα με 17-26. Οι «μελανόλευκοι» ωστόσο ήταν άτυχοι, αφού μόλις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τραυματίστηκαν οι Μπαλωμένος και Φάμπατς, με αποτέλεσμα να στερηθούν  τις υπηρεσίες των δύο έμπειρων παικτών.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πλήρη έλεγχο και κατάφεραν να πάρουν διαφορά 6 γκολ από το 20ο λεπτό του ματς. Μάλιστα, οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος τελείωσαν την υπόθεση νίκης από το ημίχρονο, αφού κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 5-17.

Στην επανάληψη, οι «Σερίφηδες» προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και εν μέρει το κατάφεραν, αλλά απέναντι τους ήταν μία πολύ δυνατή ομάδα που δεν άφηνε κανένα περιθώριο. Τα τελευταία λεπτά του ματς ήταν μία τυπική διαδικασία, αφού η νίκη είχε ήδη κριθεί, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τους δυο βαθμούς της επικράτησης με 17-26.

Πάντως, όσον αφορά το Σεριφάτο, δεν χρειάζεται απογοήτευση, διότι ο μεγάλος στόχος της παραμονής, όπως όλα δείχνουν, έχει κριθεί, κάτι που από μόνο του κάνει τη χρονιά πετυχημένη.

Μη ξεχνάμε εξάλλου πως οι Αιγιώτες έχουν πανηγυρίσει μέσα σε δύο χρονιές ισάριθμες ανόδους, παίζουν στην Α1 Εθνική Κατηγορία, ενώ ανανέωσαν και  το ραντεβού τους για του χρόνου.

Πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-8, 3-9, 5-11, 5-17, 7-18, 8-19, 11-22, 13-23, 17-25, 17-26.

Δίλεπτες: Σεριφάτο 2, ΙΕΚ Ξυνή/Δικέας 6.

Πέναλτι: Σεριφάτο 5/5, ΙΕΚ Ξυνή/Δικέας 1/2.

Σεριφάτο(Τούρκια): Νομικός 1, Φάμπατς, Μπαλωμένος 1, Τσεύλικος 1, Σαμαράς 3, Στούμπης 2, Μαγκαφουράκης, Αλεξόπουλος 1, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 6, Ζάτσε, Γιούπης 2, Γκιώνης.

ΙΕΚ Ξυνή/Δικέας(Ιατρούδης): Τσακής, Κωστακίδης 2, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης 1, αργυράκης, Γκέρτσιος 1, Μελετάκος 2, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 8, Παπακυπριανού 4, Λεωνίδας 2, Τσιλιμπάρης 1, Λιόλιος 1, Χάλαρης 2, Κεδερης 2.