Μεγάλη νίκη «δια πυρός και σιδήρου» πέτυχε το Σεριφάτο, το οποίο επικράτησε του Φοίβου Συκεών με 25-24, σε ένα παιχνίδι ντέρμπι. Οι Αιγιώτες με αυτή τη νίκη, είναι ακόμα πιο κοντά στο στόχο τους, που δεν είναι άλλος, από την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ για τη νίκη στο σημερινό ματς και κατάφεραν από την αρχή του παιχνιδιού να προηγηθούν στο σκορ και να έχουν ρόλο… οδηγού. Μάλιστα, η διαφορά πήγε στα δύο γκολ(4-2) από το πρώτο κιόλας 10λεπτο και εκτοξεύτηκε στα τρία τέρματα, με το που τελείωσε το ημίχρονο(13-10).

Στην επανάληψη, οι Αιγιώτες μπήκαν ακόμα πιο δυνατά, με σκοπό να καθαρίσουν τη υπόθεση νίκη από νωρίς και μάλιστα το κατάφεραν εν μέρει, αφού στο 40ο λεπτό του ματς, πήραν… κεφάλι στο σκορ με πέντε γκολ διαφορά(18-13).  Ωστόσο, παρότι αυτή η διαφορά(21-16) υπέρ των γηπεδούχων έμεινε μέχρι το 45΄του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους… λέξη. Ο Φοίβος Συκεών, με αντεπίθεση διαρκείας και εκμεταλλευόμενος την επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων, μείωσε στο 50΄σε δύο γκολ τη διαφορά(22-20), κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Μάλιστα, δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε το ματς σε 24-24. Εκεί ήταν που… μίλησε και η έδρα για τους γηπεδούχους , οι οποίοι άντλησαν δυνάμεις από τη κερκίδα, καταφέρνοντας να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα(25-24), στο 59΄του ματς, δηλαδή ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού ήταν… «χιτσκοφ-ικό»  και φυσικά δεν ήταν για… καρδιακούς. Η τελευταία επίθεση ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τους Αιγιώτες όμως ευτυχώς να παίζουν εκπληκτική άμυνα και να μην αφήνουν καθόλου κενά στην άμυνα τους. Τέσσερα δευτερόλεπτα λοιπόν, πριν το τέλος του ντέρμπι, ο Φοίβος κέρδισε φάουλ, το οποίο εκτελέστηκε, με τη μπάλα ευτυχώς για την Αιγιώτικη ομάδα να προσκρούει στο δεξί δοκάρι του Μαγκαφουράκη, ενώ στην επαναφορά η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, με τον διαιτητή όμως,  που ήταν μπροστά στην φάση, να το ακυρώνει σωστά, αφού ο αθλητής των φιλοξενούμενων είχε πατήσει εντός της «μελανόλευκης» περιοχής.

Έτσι λοιπόν, το Σεριφάτο πήρε την μεγάλη νίκη, με τους παίκτες και τους φιλάθλους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη και συνάμα αγχωτική νίκη.

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 6-4, 8-5, 10-8, 13-10, 13-11,18-13,21-16,22-20, 24-22, 25-24.

Πέναλτι: Σεριφάτο 5/7, Φοίβος Συκεών 2/3.

Δίλεπτες: Σεριφάτο  7, Φοίβος Συκεών  4.

Σεριφάτο: Νομικός(2), Δημητρουλόπουλος, Φάμπατς(4), Τσεύλικος(4), Σαμαράς(5), Στούμπης(2),Μπαξεβάνης, Στόσιτς(2), Αλεξόπουλος, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, μπεκιάρης, Γκιώνης, Γιούπης, Κπιλασβίλι(6), Ζάτσε.

Φοίβος Συκεών: Μπέτζιος, Πίτσιος(6), Βότσης(2), Μπαλαμός(6), Αλμπανίδης, Πόποβιτς, Ναουμίδης, Δεληζάνος(1), Ντούλματζης(2), Τσιντίδης, Τζαλίλ(2), Καβουσανάκης, Μαυρόπουλος(2), Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης(3), Χατζής.