Το Σεριφάτο το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Δούκα, γνωρίζοντας την ήττα με 29-18, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Οι μελανόλευκοι ωστόσο έδειξαν  ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι μάλιστα σε μια ευρωπαϊκή ομάδα του Challenge Cup, ιδιαίτερα για ένα ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να το συνδυάσουν με θετικό αποτέλεσμα, κάτι που εξ’ αρχής ήταν πολύ δύσκολο.

Οι Σερίφηδες, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την αρχή του ματς, με την διαφορά να βρίσκεται στο -3(10-7) στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, κατάφεραν να μειώσουν στο 25′ σε 11-10. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 15-11.

Στην επανάληψη, ο Δούκας μπήκε δυνατά στο παρκέ αποφασισμένος  για να πάρει τη νίκη και μόλις στο 35′ του παιχνιδιού άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στο +7(9-12). Μέχρι και το τέλος του ματς, ο Δούκας δεν άφησε περιθώρια στο Σεριφάτο, διατηρώντας την διαφορά σε επίπεδα δέκα τερμάτων, με αποτέλεσμα να πάρει και τη νίκη με 29-18.

Ωστόσο για το Σεριφάτο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αυτή η ήττα, αφού έχει σώσει την παρτίδα της παραμονής εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-6, 10-7, 11-10, 15-11 (ημχ.), 19-12, 19-13, 21-13, 24-15, 26-16, 29-18

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης 2, Τόμπρος, Τζηράς 6, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης 6, Πολύζος, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Ντιντερέγγερ, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 1, Μυλωνάς 9.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 5, Φάμπατς 1, Μπαλωμένος, Τσεύλικος 2, Σαμαράς 1, Στούμπης 2, Μαγκαφουράκης, Στόσιτς 4, Μπαξεβάνης, Κολοκυθάς, Κιμπιλασβίλι 3, Ζάτσε, Γκιώνης.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 4/4-1/1