Το Σεριφάτο δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην Έδεσσα από τον τοπικό Αερωπό, γνωρίζοντας την ήττα με 31-23, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με 5-6. Ωστόσο, στη συνέχεια του ματς, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ, στο 20΄του ματς, με 9-8. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι , με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά, ο Αερωπός με ένα μίνι ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με δύο γκολ (14-12).

Στην επανάληψη, στο παρκέ, μπήκαν μόνο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με σχετική άνεση πήραν προβάδισμα τριών γκολ, μόλις στο 35ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι «Σερίφηδες» ουσιαστικά, δεν μπήκαν καθόλου στο… πνεύμα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μη μπορούν να ακολουθήσουν την ομάδα της Έδεσσας, που με τη βοήθεια της έδρας τους, ανέβασαν την διαφορά στο +8(28-20), στο 50΄του ματς.

Όπως είναι κατανοητό, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Σεριφάτο εν τέλει να γνωρίζει την ήττα με 31-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 7-7, 9-8, 11-10, 14-12 (ημχ.), 18-15, 22-16, 24-18, 28-20, 29-21, 31-23.

Δίλεπτα: Αερωπός Έδεσσας  4, Σεριφάτο 4.

Πέναλτι: Αερωπός Έδεσσας 1/1, Σεριφάτο 1/1.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πιλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 2, Δούγιας 5, Ρόμπης, Κράλλης, Τόιτος, Δημάκης 2, Σεϊρεκίδης 5, Τριανταφύλλου, Κυριακού 6, Μπίρνταχιτς 9, Μπαντής 2, Θεοδωρόπουλος, Βαφείδης, Λάππας

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 2, Φάμπατς 6, Μπαλωμένος, Τσεύλικος 4, Σαμαράς 4, Στούμπης 5, Στόσιτς 1, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Γκιλασβίλι, Γιούπης 1.