Το Σεριφάτο γνώρισε την ήττα από την Α.Ε.Κ με σκορ 33-42, σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το άθλημα. Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να… βαδίζουν χέρι-χέρι έως και το 50ο λεπτό της αναμέτρησης, με την Α.Ε.Κ ωστόσο να εκμεταλλεύεται τις δύο διακοπές στη διάρκεια του παιχνιδιού, όταν το Σεριφάτο είχε τον ρυθμό με το μέρος του, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Αιγιώτες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν στο 10΄λεπτό να πάρουν προβάδισμα δύο γκολ(6-4). Ωστόσο, η Ένωση κατάφερε να διαχειριστεί το καλό τάιμινγκ της Αιγιώτικης ομάδας, με αποτέλεσμα να κρατηθούν κοντά στο σκορ και στο 20΄να περάσουν μπροστά, για πρώτη φορά στο ματς, με 9-10. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ με 15-16, αφού ευστόχησαν στην τελευταία επίθεση.

Στην επανάληψη, τα ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο 35΄και στο 40΄του αγώνα, οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 19-19 και 23-23 αντίστοιχα. Ενδιάμεσα, υπήρξε διακοπή στο παιχνίδι, στο 37:05΄, λόγω εμπλοκής τω φιλάθλων της Ένωσης με την αστυνομία, κάτι που επαναλήφθηκε και στο 44:20΄του ματς. Αυτές οι δύο διακοπές αποδείχθηκαν καταλυτικές για το παιχνίδι, αφού το μεν Σεριφάτο έχασε τον ρυθμό που είχε αποκτήσει, ενώ η δε ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον, παίρνοντας διαφορά τεσσάρων γκολ(23-27) , στο 45΄του ματς. Η ομάδα του Αιγίου προσπάθησε να … μείνει στον αγώνα, με αποτέλεσμα να μειώσει στα τρία γκολ(29-32), στο 50΄. Εν τέλει, οι Αιγιώτες δεν τα κατάφεραν, γνωρίζοντας την ήττα με 33-42, με το αποτέλεσμα όμως να είναι τελείως… πλασματικό και να αδικεί την προσπάθεια των αθλητών του Σεριφάτο.

Πάντως, οι φίλαθλοι του Αιγίου, αναγνωρίζοντας την προσπάθεια των αθλητών, χειροκρότησαν την προσπάθεια τους.

Σεριφάτο(κ. Χατζηκωνσταντίνου): Νομικός, Αλεξόπουλος, Τσεύλικος(7), Φάμπατς(2), Μούγιτς(8), Στούμπης(1), Μανούσος, Στόσιτς(7), Μαγκαφουράκης, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι(5), Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου(2), Γιούπης, Βασιλειάδης(1), Ξηρός.

Α.Ε.Κ(κ. Τούτσης): Πέρρος (6), Γεωργιάδης(8), Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης (8), Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας(7), Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς (2), Άντρεγιτς(5), Χόγκας (6), Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος, Τσικογιαννόπουλος.

Πέναλτι: Σεριφάτο 4/4, Α.Ε.Κ 1/2.

Δίλεπτες: Σεριφάτο 5, Α.Ε.Κ  6.

5λεπτα: 3-3, 6-4, 8-7, 9-10, 14-14, 15-16, 19-19, 23-23, 23-27, 29-32, 29-36, 33-42.

Να σημειωθεί πως το παιχνίδι διακόπηκε δύο φορές, στο 37:05 και στο 44:20, από πλευράς των οργανωμένων οπαδών της Α.Ε.Κ.