Το Σεριφάτο γνώρισε την ήττα(27-22) από τον Διομήδη στο Άργος, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «Σερίφηδες» πάντως, κοίταξαν στα… μάτια τον αντίπαλο τους, δείχνοντας σε όλους πως δεν είναι απλά ένα… πυροτέχνημα, αλλά μία ομάδα υπολογίσιμη που έχει έρθει για να μείνει και να καθιερωθεί στα μεγάλα… σαλόνια του ελληνικού Χάντμπολ.

Στα αγωνιστικά, οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν στο 10΄ του ματς να πάρουν το προβάδισμα με 5-6. Στη συνέχεια, οι «λύκοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τη βοήθεια της έδρας τους κατάφεραν να αντιστρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ 10-8, ενώ εκμεταλλευόμενοι το κακό 10λεπτο του Σεριφάτο αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +6 (16-10), που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην εανάληψη, μίλησε η εμπειρία της ομάδας του Άργους, με την οποία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαχειριστούν πολύ καλά το υπέρ τους αποτέλεσμα. Παρ’ όλα αυτά, οι «μελανόλευκοι» δεν άφησαν λεπτό τους γηπεδούχους να… ησυχάσουν, διατηρώντας πάντα μία εύθραυστη διαφορά. Εν τέλει, παρ όλη την προσπάθεια των φιλοξενούμενων,  το ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο  με το Σεριφάτο να γνωρίζει την ήττα με 27-22.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-7, 10-8, 13-8, 16-10 (ημχ.), 18-13, 20-15, 22-16, 24-19, 26-20, 27-22.

Δίλεπτα: Διομήδης Άργος 8, Σεριφάτο 4.

Πέναλτι: Διομήδης Άργους 4/5, Σεριφάτο 1/1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης, Γιόσμου 3, Κρεμαστιώτης 6, Αργυρού Χρ. 1, Αργυρού Ι. 7, Μισαηλίδης 5, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 1, Χατζηκωνσταντίνου 3, Δάσκαλος, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 1, Φάμπατς 2, Μπαλωμένος 4, Τσεύλικος 5, Σαμαράς 2, Στούμπης 2, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Γιούπης, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 6, Ζάτσε, Γκιώνης.