Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Σεριφάτο στη Θεσσαλονίκη επί του Φοίβου Συκεών με σκορ 20-27. Οι «μελανόλευκοι» ήταν πολύ καλύτεροι από τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας έτσι ιστορική νίκη, την πρώτη τους, στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

Το Σεριφάτο μπήκε δυνατά στο παρκέ από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα από το πρώτο 5ο λεπτο να πάρει διαφορά τριών τερμάτων(0-3). Οι «μελανόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, παρότι οι γηπεδούχοι με την πάροδο του χρόνου ανέβασαν την πίεση τους και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα(5-9), στο 20΄. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια,  προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ για να πάνε με τη μικρότερη διαφορά στα αποδυτήρια αλλά οι Αιγιώτες με εξαιρετική άμυνα, κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και να πάνε στα αποδυτήρια με δύο γκολ υπέρ τους(9-11).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν το Σεριφάτο μπαίνοντας δυνατά, καταφέρνοντας μάλιστα να ισοφαρίσουν στο 50΄ασε 12-12. Η ομάδα του Αιγίου ωστόσο, δεν είχε… σκοπό να φύγει ηττημένοι και μέσα σε πέντε λεπτά πήρε ξανά διαφορά τριών γκολ(13-16). Περνώντας τα λεπτά, οι «μελανόλευκοι» συνέχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους , με αποτέλεσμα να μην απειλούνται καθόλου από τους γηπεδούχους  και να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά στο +6 (18-24), στο 55΄. Τα τελευταία πέντε λεπτά του ματς, όπως είναι φυσικό, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Σεριφάτο εν τέλει να πετυχαίνει την πρώτη και συνάμα ιστορική του νίκη στην Α1 Εθνική Κατηγορία, με το τελικό σκορ 20-27 να … αποτυπώνει την αλήθεια για το σημερινό παιχνίδι.

Δίλεπτες: Φοίβος Συκεών  5, Σεριφάτο  4

Πέναλτι: Φοίβος Συκεών 1/1, Σεριφάτο 3/3

Πεντάλεπτα: 0-3, 2-4, 3-7, 5-9, 7-10, 9-11, 12-12, 13-16, 13-17, 16-21, 18-24, 20-27.

Σεριφάτο(Χατζηκωνσταντίνου):Νομικός, Κμπιλασβίλι (6), Φάμπατς(2), Μούγιτς (5), Στούμπης(2), Ξηρός (1), Στόσιτς(8), Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Αναγνώστου, Μπεκιάρης, Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου(2), Γιούπης, Βασιλειάδης(1), Μανούσος.