Το Σεριφάτο έφυγε από την Πυλαία με τον σημαντικό βαθμό της ισοπαλίας και συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία. Οι «μελανόλευκοι» δεν μπήκαν δυνατά στο παρκέ και οι γηπεδούχοι με την δύναμη της έδρας κατάφεραν στο 5΄του ματς να προηγηθούν με 2-0. Ωστόσο, όσο πέρναγαν τα λεπτά, οι Αιγιώτες  ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα  του παιχνιδιού, με 4-7. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 10-10, πέντε λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Εν τέλει, Πυλαία και Σεριφάτο πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 11-11.

Στην επανάληψη, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με εξαίρεση το 40΄του ματς  που οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με δύο γκολ (13-15) και το 5΄του ματς, όπου προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με δύο γκολ(20-18).  Τελικά, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μοιραστούν βαθμούς και εντυπώσεις.

Η ισοπαλία πάντως είναι ένα καλό αποτέλεσμα για την Αιγιώτικη ομάδα, που βρίσκεται πλέον στους 7 βαθμούς, σε αντίθεση με την Πυλαία που είναι στους 6 και κρατάει την τύχη στα… χέρια της. Το μόνο αρνητικό από το συγκεκριμένο ματς, είναι ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας, η Πυλαία υπερτερεί των Αιγιωτών, αφού στον πρώτο γύρο οι Θεσσαλονικείς είχαν επικρατήσει στο Αίγιο.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-1, 3-4, 4-7, 7-8, 10-10 (ημχ.), 11-11, 13-15, 17-17, 20-18, 21-20, 23-23.

ΠΥΛΑΙΑ (Πάνος Γούσιος): Χατζηγιαννίδης, Κουκμίσης 2, Αλατσατιάνος, Παπαγεωργίου, Ανθομελίδης 1, Καλόμοιρος 5, Καφαντάρης 1, Μιχαηλίδης, Σεβαστίδης 1, Σπυρόπουλος 2, Ζαφείρης, Παπαδόπουλος Π., Ανανιάδης 3, Παπαδόπουλος Χ. 5, Κατσαρός, Τσαβδάρης 3.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ: Νομικός 3, Φάμπατς 1, Μπαλωμένος 3, Τσεύλικος 1, Σαμαράς 2, Στούμπης, Μπαξεβάνης, Στόσιτς 10, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Κμπιλασβίλι 3, Ζάτσε, Γιούπης.

Κόκκινη: 56:45 Ανανιάδης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 10-6, Πέναλτι: 3/4-7/10.