Ο Παναιγιάλειος γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Άρη με 0-1, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 2ου γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «μελανόλευκοι» παρά την ήττα, έδειξαν πολλά καλά και ενθαρρυντικά στοιχεία στο παιχνίδι τους εν όψει της έναρξης του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, το οποίο πήγε πιο πολύ στην δύναμη παρά στην τεχνική.

Αποτέλεσμα ήταν οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι μετρημένες στα… δάκτυλα, τόσο από πλευράς Παναιγιάλειου, όσο και από αυτήν του Άρη. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης για λογαριασμό του Παναιγιάλειου, ο οποίος είχε μπει πιο ορμητικά στον αγωνιστικό χώρο, όταν ο Γεωργακόπουλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, έκανε το σουτ, με τον Αναγνωστόπουλο ωστόσο να μπλοκάρει την μπάλα.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, το ματς δεν είχε κάποιες ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να εξουδετερώνονται εκατέρωθεν. Η πιο μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους πάντως, ήρθε έξι λεπτά(39΄) πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ο Διαμαντόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το μονοκόμματο σουτ, με τον Πολίτη όμως να κάνει εκπληκτική και ενστικτώδης επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι δεν άλλαξε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος πιο πολύ στην άμυνα τους. Οι «μελανόλευκοι» ωστόσο, ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος. Ο Σταματής, έπειτα από ωραία αντεπίθεση, βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρο του Άρη αλλά αντί να εκτελέσει, άργησε, με αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στον Δεληζήση ώστε να του κλείσει τον… δρόμο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως και πιο συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό του ματς, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρία, την οποία την μετουσίασαν σε γκολ. Ο Πλατέλλας με αλλεπάλληλες προσποιήσεις, βρήκε χώρο και από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά πλευρά των διχτύων του Πολίτη. Η απάντηση του Παναιγιάλειου ήρθε στο 79΄του παιχνιδιού, όταν σε σέντρα σουτ του Παπαχρήστου από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Στα τελευταία λεπτά που απέμεναν, οι «μελανόλευκοι» πίεσαν τον Άρη για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φτιάξουν την μεγάλη ευκαιρία, με το 0-1 να μένει έως το τέλος της αναμέτρησης. Παρά την ήττα πάντως, ο Παναιγιάλειος έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο εν όψει ης συνέχειας , κοιτάζοντας στα… μάτια το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο.