Ο Πανσερραϊκός νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα εντός έδρας, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, παρέμεινε αήττητος για τέταρτο σερί παιχνίδι και «κλειδώνει» την παραμονή.Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πολύ καλά το παιχνίδι και στο 26′ ευτύχησαν να προηγηθούν. Ο Χατζής με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρίστιτς… παγώνοντας τις Σέρρες. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς να τα καταφέρουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Σε μονόλογο των «λιονταριών» εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικά στο και απείλησαν με δύο σουτ του νεοεισελθόντα Πόζογλου στο 50’ και στο 55’.Τελικά, η υπεροχή τους καρποφόρησε… Στο 74’ ο Γκότοβος σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι, με τον ρέφερι Παπαργυρίου να καταλογίζει πέναλτι, δείχνοντάς του παράλληλα και την κόκκινη κάρτα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκούρτσας, ο οποίος ήταν εύστοχος γράφοντας το 1-1.Οι Σερραίοι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ με τον Γκούρτσα να σημειώνει με κοντινό πλασέ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 89’.

ΣΚΟΡΕΡ: Γκούρτσας 78’ (πέν.), 89’ / Χατζής (26’)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Καψάλης (59’ Κανούλας), Στέβιτς (73΄ Τσούτσης), Φούσου, Σιάκκας, Τσιμίκας, Ρούτσης, Κάκκο (46’ Πόζογλου), Γκούρτσας.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Καραμπετάκης): Γιακουμής, Γκότοβος, Ουνγιαλίδης, Μπουτζίκος, Αργυρίου, Χατζής, Τριανταφυλλάκος, Θεοδωρίδης (62’ Φιλίπε), Βουτσιάς (36’ Πάλλας), Μέρντοβιτς, Γκέσιος (78’ Έππας).

Διαιτητής: Παπαργυρίου (Πιερίας)  Βοηθοί: Θεοδώρου (Πιερίας), Καμπερίδης (Καβάλας)