Ο Παναιγιάλειος, αν και παρουσιάστηκε βελτιωμένος, ηττήθηκε από τα Τρίκαλα με 1-0, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Το νικητήριο τέρμα για την ομάδα της Θεσσαλίας, το πέτυχε ο Γιαννιτσάνης με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Γκόλια, στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι από πλευράς ποιότητας και θεάματος ήταν απογοητευτικό. Οι «κυανέρυθροι», που έχουν φέτος πρόβλημα στην δημιουργία, μπήκαν δυνατά στο ματς, αλλά το μόνο… κέρδος τους ήταν κάποια κόρνερ. Οι «μελανόλευκοι»  από την μεριά τους δεν ανησυχούσαν και προσπαθούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους. Ωστόσο, όπως προείπαμε, στο 37΄του παιχνιδιού, ο Γιαννιτσάνης από μία στημένη φάση έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η επανάληψη βρήκε τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο, με τις ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες να είναι… είδος προς εξαφάνιση. Περνώντας όμως τα λεπτά, οι Αιγιώτες πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Αποστολίδη. Πρώτα απείλησαν με τα σουτ του Χαρίτου και του Ζαφειράκη, για να έρθει η μεγαλύτερη φάση στο 89ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Χαρίτος εκτέλεσε φάουλ και ο Αγιούποφ δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Έτσι, οι «μελανόλευκοι» γνώρισαν ακόμα μία εκτός έδρας ήττα, αλλά ευτυχώς τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήρθαν κατά… παραγγελία. Αποτέλεσμα αυτού είναι να παραμένει ο Παναιγιάλειος «ζωντανός» για τα καλά στο κυνήγι της παραμονής, αρκεί να εκμεταλλευτεί τα εντός έδρας ματς, αρχής γενoμένης από το Σαββάτο με την Καλλιθέα όπου η νίκη είναι για άλλη μια φορά… μονόδρομος.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Μάκος, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας, Γροντής (46′ Tόμιτς), Τσίπρας (70′ Zγκούρι), Σαχινίδης (86′ Χιντζίδης), Γιαννιτσάνης.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Πολιανίδης (56′ Kόκκορης) Γκούμας, Γραμματίκας, Τζανουλίνος (85΄Καναβέτας), Σμίλτος (37′ Χαρίτος), Αγιούποφ, Ζαφειράκης.

Φωτό: trikalasportiva.gr