Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ο Παναιγιάλειος γνώρισε την ήττα από τον τυπικά γηπεδούχο(γήπεδο Νέας Σμύρνης)Απόλλων Σμύρνης με 2-0.

Το ματς θα ξεχαστεί σίγουρα γρήγορα καθώς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού και οι δυο ομάδες δεν έδειξαν το καλό τους πρόσωπο. Στον Παναιγιάλειο  στοίχησε σημαντικά το πεντάλεπτο, από το  19ο έως το 24ο λεπτό, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η ελαφρά ταξιαρχία είχε τη κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει διαδρόμους απέναντι στην άμυνα του Παναιγιαλείου. Η «Μελανόλευκη» άμυνα εν τέλει  ξεκλείδωσε, με ένα απίστευτο σουτ-πλασέ του Διαμαντόπουλου, το οποίο νίκησε τον Στρέτζο,  κάνοντας το 1-0 (19ο λεπτό).  Σαν να μην έφτανε αυτό, για τους μελανόλευκους και ενώ δεν πρόλαβαν καν να… συνέλθουν, ήρθε  γρήγορα και το δεύτερο γκολ.

Στο 24ο λεπτό του ματς και έπειτα από λάθος των αμυνόμενων του Απόλλωνα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Διαμαντόπουλος, νικώντας τον πορτιέρο των μελανόλευκων, γράφοντας το 2-0 και διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα.

Ο Παναιγιάλειος  προσπάθησε να απειλήσει στη συνέχεια, μήπως και έβαζε κάποιο γκολ που θα τον έβαζε ξανά μέσα στο παιχνίδι. Η ευκαιρία αυτή ηρθε, στο 43′ του ματς, όταν έπειτα από σέντρα του Σκαρτσίλα  , ο Κρητικός κοντρόλαρε  μέσα στην περιοχή, σούταρε, με τη μπάλα όμως να κοντράρει πάνω στον Κύργια, που πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ειδικά από πλευράς γηπεδούχων. Οι μελανόλευκοι όμως δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν και να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Χιώτη, εκτός από κάποια σουτ, με Σκαρτσίλα και Καζναφέρη ,που δεν απείλησαν ιδιαίτερα τους γηπεδούχους.

Τελικά, τίποτα δεν άλλαξε στο ματς ,με το 2-0 να παραμένει έως το τέλος του παιχνιδιού.

Έτσι, ο Παναιγιάλειος γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη του ήττα στο πρωτάθλημα ενώ έμεινε στον έναν βαθμό, που έχει από την πρώτη αγωνιστική έπειτα από την ισοπαλία στο Αίγιο με τον ΑΟ Χανιά.

Απόλλων Σμύρνης(Δημήτρης Σπανός):Χιώτης, Ντάσιος, Βαλεριάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Τσιάρας, Κονέ, Κάσσος, Αλμπάνης, Ρομάνο, Διαμαντόπουλος

Παναιγιάλειος(Λεωνίδας Βόκολος):Στρέζος, Σανδραβέλης, Ρότας, Βλάχος, Ντέμο, Μωυσίδης, Μπούζας, Κατίδης, Σκαρτσίλας, Καζναφέρης, Κρητικός