Μετά την Ελευσίνα, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ δεν τα κατάφερε για δεύτερο συνεχόμενο ματς μακριά από το σπίτι της και δίνει το δικαίωμα στον Άρη να… απειλεί για την άνοδο.Σε φοβερή κατάσταση βρίσκεται ο ΑΟ Τρίκαλα, ο οποίος στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Football League επικράτησε 1-0 της Λαμίας, στη Θεσσαλία. Έτσι, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη προχώρησε στην έκτη διαδοχική της νίκη, υποχρεώνοντας τους Φθιωτούς στην τρίτη εφετινή ήττα.Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για τη Λαμία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Παπαργυρίου παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στέλνοντάς την τελικά κόρνερ. Κατά την εκτέλεσή του, ο Κοτσώνης έριξε στο έδαφος τον Κουσκουνά, ο διαιτητής Φωτιάδης καταλόγισε πέναλτι και στο 3′ ο Γιαννιτσάνης έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα. Μέτα το σοκ του 1-0 οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή των κινήσεων αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν, ενώ στο 43′ ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι σε προβολή του Μπλάζιτς στον Στεφάνοβιτς.Στο 4ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, ο Γκόλιας εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μουμίν έπιασε μόνος του την κεφαλιά αλλά ο Πίτκας απομάκρυνε τον κίνδυνο.Στο 57′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να ζητήσουν πέναλτι όταν ο Βασιλόγιαννης έκανε το σουτ κι η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Λεάντρο. Ο διαιτητής επίσης αποφάσισε να συνεχιστεί το ματς. Αλλη μια καλή στιγμή ήρθες για τον ΑΟΤ στο 64′ με τον Πίτκα να νικά τον Κουσκουνά από θέση τετ-α-τετ.Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, δεν άλλαξε τίποτα μέχρι τέλους. Ο ΑΟΤ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, αφού στο 90’+4′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Στεφάνοβιτς, που ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα.

ΣΚΟΡΕΡ: 3′ Γιαννιτσάνης

ΚΟΚΚΙΝΗ: 90’+4′

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Ριζογιάννης (87′ λ. τρ. Μαχαμάτ), Ρομπέρ (64′ Μπαϊκαρά), Μουμίν, Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς, Γιαννιτσάνης (76′ Μπαλμπόα).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Κοτσώνης (59′ Τσόβιτς), Ρότσα, Όμο, Μπλάζιτς Βασιλόγιαννης, Ματσούκας, Βάντερσον (74′ Καραγιάννης).

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών) Βοηθοί: Κωτούλας, Ζιγκερίδης (Σερρών)